Odejście od ubezpieczeniowego systemu finansowania wyjdzie nam na zdrowie?

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2017 13:04

W trakcie sesji inaugurującej Kongres Wyzwań Zdrowotnych poruszono budzący wiele kontrowersji problem odejścia od ubezpieczeniowego systemu finansowania ochrony zdrowia, na rzecz budżetowego. Czy to dobre rozwiązanie? - zastanawiali się uczestnicy sesji.

Odejście od ubezpieczeniowego systemu finansowania wyjdzie nam na zdrowie?
W systemie ubezpieczeniowym jest miejsce także na finansowanie budżetowe produktów drogich i innowacyjnych - przekonywali eksperci Fot. PTWP

Jak przekonywał Andrzej Sośnierz, dyskusja o tym, który system jest lepszy: ubezpieczeniowy czy budżetowy, często może przypominać tę o wyższości jednych świąt nad drugimi.

- Każdy z tych systemów ma swoje cechy charakterystyczne, swoje wady i zalety. Ale niewątpliwe jest to, co wydarzyło się w Polsce po wprowadzeniu systemu ubezpieczeniowego. Chodzi o ustabilizowanie się finansowania opieki zdrowotnej. Stało się ono niezależne od przetargów politycznych i związane z dochodami ludności – mówił Andrzej Sośnierz.

Jak podkreślał, wcześniej minister zdrowia stał na przegranej pozycji wobec ministra finansów i pieniędzy na ochronę zdrowia nigdy nie było tyle ile trzeba.

Jednak jak podkreślał, w systemie ubezpieczeniowym jest miejsce także na finansowanie budżetowe produktów drogich i innowacyjnych. - Powszechne świadczenia powinny być, moim zdaniem, finansowane w trybie ubezpieczeniowym, a finansowanie budżetowe powinno zostać przywrócone tam gdzie to jest konieczne. Odejście od systemu ubezpieczeniowego uważam za niebezpieczne - podkreślał Sośnierz.

- Polska, jeśli wejdzie w życie system budżetowego finansowania ochrony zdrowia, będzie pierwszym i jedynym państwem na świecie, które w ciągu 20 lat dwukrotnie zmieniło system finansowania ochrony zdrowia. To działanie nieodpowiedzialne, bo systemy budżetowego finansowania sprawdzają się tylko w krajach małych i bogatych. A takim Polska nie jest - mówił Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Dodał, że takie zmiany, tj. powrót do budżetowego finansowania ochrony zdrowia, spowodują katastrofalne skutki dla pacjenta.

Zdaniem Macieja Hamankiewicz, prezesa NIL, obecnie funkcjonujący system finansowania ochrony zdrowia, na bazie NFZ, stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do nowoczesnego systemu ubezpieczeniowego z elementami finansowania budżetowego.

- Jednak to, co dzisiaj obserwujemy, jest odejściem od tego fundamentu. Wszyscy chcielibyśmy aby kłopoty wynikające z finansowania świadczeń przez NFZ zniknęły, ale nie w ten sposób, że cofamy się dwadzieścia lat wstecz - stwierdził prezes Hamankiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum