Oddziały NFZ ogłosiły nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 13:10

Nabory kierowane są do podmiotów leczniczych, które nie utworzyły populacyjnych punktów szczepień. Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu się będą miały placówki, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe, znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Oddziały NFZ ogłosiły nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje w środę (27 stycznia) na swojej stronie Centrala NFZ, każdy z punktów populacyjnych Narodowego Programu Szczepień miał zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. To jedno z kryteriów przy naborach do NPSz. "Zespoły mobilne szczepią pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na zaszczepienie w stacjonarnym punkcie szczepień. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących)" - czytamy.

NFZ tłumaczy, że tworzona właśnie nowa siatka mobilnych zespołów będzie uzupełnieniem obecnie działających stacjonarnie. Ma zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

"Pacjentów, którzy mogą dotrzeć do punktu szczepień, lecz wymagają transportu do punktu i z powrotem do domu, obsługuje transport zapewniany przez samorządy lokalne" - zaznacza NFZ.

Aby złożyć ofertę - oprócz wpisu w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Działalność Leczniczą - trzeba spełnić warunki opisane w naborach, m.in.:
- dysponować kadrą, odpowiednim wyposażeniem oraz zapewnić właściwy transport i przechowywanie szczepionek,
- zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia,
- tak planować trasę przejazdu i szczepień pacjentów, aby do minimum ograniczyć ryzyko zmarnowania się szczepionek.

Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Za wyjazd mobilnego zespołu płaci NFZ. Za zaszczepienie pacjenta w domu przez mobilny zespół szczepiący Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. To cena za podanie jednej dawki.

Harmonogram naborów znajduje się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum