×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Oddział wewnętrzny zagrożony. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia20 lutego 2023 09:41

Czterej lekarze pracujący na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego w Lublińcu złożyli wypowiedzenia. Oznacza to, że placówka ma czas tylko do kwietnia, aby skompletować kadrę i uratować oddział.

Oddział wewnętrzny zagrożony. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia
Oddział wewnętrzny może zostać zawieszony ze względu na brak lekarzy. Fot. Shutterstock
 • Jak informuje Gazeta Wyborcza, lekarze pracujący na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego w Lublińcu złożyli wypowiedzenia i przenoszą się do placówki w Oleśnie (woj. opolskie)
 • W związku z zaistniałą sytuacją placówka ma czas do końca kwietnia, aby skompletować kadrę lekarską i uratować oddział
 • Poszukiwania lekarzy mogą być utrudnione, bowiem szpital jest w poważnej sytuacji finansowej – łącznie, placówka jest zadłużona na ponad 50 mln złotych, o czym informuje "GW"
 • Szpital potrzebuje co najmniej czterech lekarzy (w tym przynajmniej dwóch z drugim stopniem specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych), potrzebni są także rezydenci

Oddział wewnętrzny zagrożony. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia

Jak informuje Gazeta Wyborcza, szpital powiatowy w Lublińcu dysponuje 106 łóżkami na sześciu oddziałach, które służą blisko 80 tys. mieszkańcom miasta oraz powiatu. Największy oddział szpitalny to oddział wewnętrzny – liczy 35 łóżek. Jednak istnieje ryzyko, że już od maja będzie on zawieszony.

Czterech lekarzy zatrudnionych na oddziale złożyło wypowiedzenia, umowy są ważne tylko do końca kwietnia. Medycy mieli otrzymać propozycję pracy w szpitalu w Oleśnie, gdzie zaproponowano im wyższe pensje. Szpital w Lublińcu z uwagi na trudną sytuację finansową podwyżek nie oferuje.

"GW" podaje, że łączne zadłużenie szpitala wynosi ponad 50 mln złotych, a w 2022 roku wzrosło o kolejne 12 mln złotych.

- Nowy dyrektor szpitala Marek Augustyn wielokrotnie spotykał się z lekarzami planującymi odejście. Przekonywał, aby zostali. Wyjaśniał, że jeśli odejdą, oddział będzie trzeba zawiesić. To oznacza, że mieszkańcy nie będą mieli się gdzie leczyć, a personel zatrudniony na oddziale straci pracę. Lekarze są nieprzejednani – powiedziała "GW" Aneta Konieczny, naczelniczka wydziału informacji w lublinieckim starostwie powiatowym.

Szpital szuka lekarzy do pracy na oddziale

Placówka pilnie szuka lekarzy do pracy. Potrzebnych jest co najmniej czterech medyków, w tym przynajmniej dwóch z drugim stopniem specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. Natomiast kolejni mogą mieć specjalności pokrewne albo pierwszy stopnień specjalizacji. Mile widziani są także rezydenci.

- Ale to może nie być proste. Wiadomo, jaka jest sytuacja, jeśli chodzi o dostępność lekarzy. Nasza jest szczególnie trudna także ze względu na położenie geograficzne. Lekarze mieszkający na Śląsku nie są gotowi dojeżdżać do nas, to za daleko – dodała w rozmowie z "GW" naczelniczka.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze