Oddział pediatryczny zamknięty od dwóch miesięcy, bo nie ma lekarzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Kurier Lubelski, Rynek Zdrowia16 września 2021 13:21

Oddział pediatryczny Zamojskiego Szpitala Niepublicznego został zamknięty pod koniec czerwca z powodu braku kadr medycznych i na szybkie otwarcie się nie zanosi. Mali pacjenci trafią m.in. do Hrubieszowa i Krasnegostawu.

Oddział pediatryczny zamknięty od dwóch miesięcy, bo nie ma lekarzy
Oddział pediatryczny w Zamościu pozostaje zamknięty. Fot. Artur Reszko/PAP
 • W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym od czerwca zawieszony został oddział pediatryczny. Powodem jest brak lekarzy
 • Sytuacja nadal nie została opanowana mimo obietnic zarządu zamojskiej placówki. Dzieci trafiają do szpitali w Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Krasnymstawie
 • Rodzice/opiekunowie wraz z dziećmi przyjeżdżają z Zamościa do innych placówek na własny koszt

Problemy zamojskiego oddziału pediatrycznego

Jak podaje "Kurier Lubelski", oddział pediatryczny z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego ma poważne problemy. Został on zawieszony pod koniec czerwca w związku z brakiem lekarzy. Obecnie dzieci są kierowane do szpitali w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i w Krasnymstawie. Zarząd zamojskiego ZSN obiecywał, że jeszcze jesienią wszystko wróci do normy, ale na razie nic się nie zmieniło w tej sprawie.

- Braki kadrowe w służbie zdrowia są znane. Widocznie kierownictwo ZSN potrzebuje jeszcze trochę czasu na zorganizowanie personelu dla tego oddziału – powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" Alicja Jarosińska, dyrektor SP ZOZ w Hrubieszowie.

Jak informuje "Kurier" podpisano porozumienie pomiędzy zamojskim ZSN a m.in. szpitalem w Hrubieszowie. Umowa ma obowiązywać do końca bieżącego roku.

- Właściwie taką umowę już mieliśmy, ale została ona przedłużona. Oczywiście nie obowiązuje teraz rejonizacja, więc pacjenci mogą trafiać do nas nawet z drugiego końca Polski. Jednak dzięki porozumieniu szpitali, rodzice małych pacjentów z Zamościa i okolic nie będą musieli tłumaczyć dlaczego trafili właśnie do nas, a cała sytuacja staje się jasna, przejrzysta – dodała dyrektor Jarosińska.

Cały czas rodzice/opiekunowie wraz z dziećmi przyjeżdżają z Zamościa do hrubieszowskiej placówki naw własny kosz – nie ma mowy o transporcie medycznym. W Hrubieszowie do dyspozycji jest 20 łóżek, a oddział jest wyposażony w nowoczesny sprzęt. W przypadku nagłych sytuacji placówka współpracuje także z klinikami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Jak podaje "Kurier Lubelski", rozpoczęto rekrutację ws. pozyskania lekarza pediatry i ordynatora do zamojskiej placówki.

Czytaj: Paraliż szpitali przez brak personelu. Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie nie przyjmują pacjentów

Lubelszczyzna. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia

Problem placówek w Polsce

Przypomnijmy, problemy lubelskich oddziałów pediatrycznych już od dawna były nagłaśniane. Brak kadr medycznych dotyka szpitali w całej Polsce, o czym informowaliśmy Raporcie poświęconym zawieszonym i zamkniętym oddziałom.

Ostatnio z powodu braku lekarzy został zamknięty Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Leczenia Bólu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Od 11 września nie przyjmuje się tam pacjentów. Sytuacja w wielu szpitalach jest dramatyczna – często brakuje nie tylko lekarzy, ale również ratowników i pielęgniarek.

Czytaj: Nie ma lekarzy. Szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Mazowsze. Trzy oddziały zawieszone. Trwa ich remont i modernizacja. RAPORT Rynku Zdrowia

Za mało lekarzy, za dużo specjalizacji. Eksperci: "Zabraknie chętnych na internę, pediatrię, i chirurgię"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze