×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Oddział pediatryczny nie ruszy 1 kwietnia. Przez brak lekarzy grozi mu likwidacja

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP22 marca 2023 13:31

O kolejne trzy miesiące chce przedłużyć zawieszenie działalności oddziału pediatrycznego Szpital Śląski w Cieszynie. Przyczyną jest brak lekarzy. Jeśli ich nie będzie, oddział może zostać zlikwidowany, choć szpital tego nie chce.

Oddział pediatryczny nie ruszy 1 kwietnia. Przez brak lekarzy grozi mu likwidacja
Oddział pediatryczny będzie zawieszony trzy miesiące dłużej Fot. AdobeStock

 

Oddział pediatryczny będzie zawieszony trzy miesiące dłużej. Nie ma lekarzy

Cieszyński szpital powiatowy zawiesił działalność oddziału z powodu braku odpowiedniej liczby pediatrów na czas od 1 stycznia do 31 marca 2023 r.

Rzecznik szpitala Ewa Herman poinformowała w środę, że przez trzy miesiące placówce "nie udało się pozyskać wystarczającej kadry lekarskiej, umożliwiającej spełnienie warunków funkcjonowania oddziału w oparciu o obowiązujące przepisy prawa". Nie ma zatem możliwości jego uruchomienia - jak planowano - od 1 kwietnia.

- Potrzebujemy jeszcze dosłownie jednego, dwóch lekarzy, dodatkowo gwarantujących udzielanie świadczeń w oddziale w ramach dyżurów. Dyrekcja (…) wystąpiła do wojewody śląskiego o przedłużenie zawieszenia na dalszy trzymiesięczny okres. Oczywistym jest, iż pozyskanie lekarzy spowoduje natychmiastowe wznowienie działalności oddziału, bez względu na czasokres zgody wojewody - oznajmiła Ewa Herman.

Rzecznik dodała, że "podejmowane przez dyrekcję działania zmierzają do zachowania oddziału pediatrycznego i mają na celu wznowienie realizacji świadczeń zdrowotnych".

- Zapewniam, że dyrekcja robi wszystko, co tylko jest możliwe, aby pozyskać kadrę lekarską i wznowić pracę oddziału w jak najszybszym czasie  - dodała.

Herman zaznaczyła jednak, że jeśli w dłuższym czasie nie uda się zapewnić obsady lekarskiej oddziału, wowczas dyrekcja, "po wyczerpaniu przysługujących jej środków prawnych dających możliwość zawieszenia działalności oddziału", będzie zmuszona go zlikwidować.

Najbliższe szpitale, w których mali pacjenci znajdą pomoc, to: "pediatryk" w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii od 1 do 24 sierpnia 2021 roku. Wówczas placówka także uzasadniała to brakiem personelu medycznego.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze