Odchodzą kolejni konsultanci medyczni

Autor: MS,Dziennik/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2014 11:17

Odchodzą kolejni konsultanci medyczni, którzy nie chcą się spowiadać z relacji z firmami farmaceutycznymi. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia rezygnację złożyło już 57 konsultantów wojewódzkich. Wcześniej do resortu zdrowia wpłynęły dwie rezygnacje konsultantów krajowych.

Odchodzą kolejni konsultanci medyczni
Fot. Archiwum

12 spośród odchodzących konsultantów wojewódzkich za bezpośredni powód takiej decyzji podało właśnie obowiązek składania oświadczeń. Trzeba w nich ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie ich akcji, zasiadanie we władzach spółek, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze. Konsultant musi też ujawniać fakt otrzymania prezentów o wartości przekraczającej 380 zł, w tym w formie wyjazdów na koszt firm.

Jak się wydaje, ustawowe zmiany spowodowały roszady na stanowiskach konsultanckich już w sierpniu. Wówczas w trzech województwach stanowiska te zaczęły świecić pustkami. W Zachodniopomorskiem np. było ok. 70 proc. wakatów, w Pomorskiem - 40 proc. wakatów i w Lubuskiem - 30 proc. wakatów.

Oświadczenia, które konsultanci składają po raz pierwszy, zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Skontroluje je też CBA. Termin ich składania upływa w piątek (12 grudnia). Z danych ministerstwa wynika, że konsultanci, którzy nie mają zamiaru rezygnować ze swojej funkcji, nie spieszą się ze składaniem oświadczeń.

Do zasiadania we władzach spółek czy prowadzenia badań naukowych przyznało się na razie tylko 21 konsultantów krajowych oraz 106 wojewódzkich. Otrzymane korzyści majątkowe o wartości powyżej 380 złotych ujawniło 7 konsultantów krajowych oraz 51 wojewódzkich.

Jak mówiła wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl Anna Janczewska-Radwan, ekspert BCC w zakresie zagadnień systemu ochrony zdrowia, z jednej strony nakłada się na konsultantów obowiązek upubliczniania szczegółowych oświadczeń, co ma na celu eliminację konfliktu interesów. Z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej odpowiedzialnej i ważnej funkcji.

Jej piastowanie nie wiąże się bowiem z wysoką gratyfikacją pieniężną. Miesięczne wynagrodzenie konsultanta waha się pomiędzy 500 a 1000 zł. Niższe stawki zarezerwowane są dla konsultantów wojewódzkich, wyższe dla krajowych.

Prof. Krzysztof Kusza konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dodaje, że mnogość różnych zadań, którymi obarczeni są konsultanci, powinna budzić szerszą refleksję, czy w Polsce nie powinna powstać specjalna instytucja, która przejmie zadania powierzane konsultantom.

- Ekspert takiej instytucji w trakcie trwania kadencji rezygnuje z wszelkich aktywności zawodowych, przyjmując na siebie rolę arbitra, który wspólnie z pozostałymi doradcami w ramach powołanej instytucji wydaje określone zalecenia, dopuszcza bądź nie nowe leki, opiniuje akty prawne. Rezygnując ze swojej pracy zawodowej jednocześnie nie podlega wpływom z zewnątrz, czego obecnie obawia się resort w odniesieniu do konsultantów medycznych - wyjaśnia prof. Kusza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum