Od września w szkołach nauka o zdrowiu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2020 09:22

Od września jednym z obowiązkowych tematów lekcji wychowawczych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie między innymi ochrona zdrowia. Podczas zajęć z wychowawcą mają być poruszane istotne problemy społeczne: zdrowotne, prawne, finansowe, klimatyczne i ochrony środowiska.

Od września w szkołach nauka o zdrowiu
Od września jednym z obowiązkowych tematów lekcji wychowawczych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie między innymi ochrona zdrowia. Fot. Flickr/vazovsky (CC BY-SA 2.0)

Jak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 8 czerwca 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, nauczyciel będzie mógł wybrać z tematów dotyczących praw i obowiązków pacjenta, organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce, podstawowych informacji o chorobach i sposobach ich leczenia, zasad pierwszej pomocy, podstaw zdrowego odżywiania się i redukcji stresu.

O lekcje o zdrowiu apelował m.in. rzecznik praw pacjenta, któremu zależało na odrębnym przedmiocie: wiedza o zdrowiu.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w wystąpieniach z ubiegłego roku do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego wskazywał, że obowiązujący system nauczania zapewnia wprawdzie elementy edukacji zdrowotnej, np. ramach lekcji biologii - jest to jednak niewystarczające.

''Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli, należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości - lepszą jakością życia nowych pokoleń pacjentów'' - podkreślał.

Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta postulował wprowadzenie do szkół odrębnego przedmiotu wiedza o zdrowiu na wzór wiedzy o społeczeństwie. Przykładowy program mógłby obejmować informacje z zakresu zdrowia publicznego, medycyny, dietetyki i prawa - proponował.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum