×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od stycznia weryfikacja testów na koronawirusa w pracy. Dziś projekt na Komisji Zdrowia

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 15 grudnia 2021 10:06

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że początek stycznia to realna data rozpoczęcia obowiązywania przepisów ws. m.in. weryfikacji zaszczepienia pracowników. Dziś, 15 grudnia, projekt w tej sprawie ma być omawiany na Sejmowej Komisji Zdrowia.

Od stycznia weryfikacja testów na koronawirusa w pracy. Dziś projekt na Komisji Zdrowia
Od stycznia weryfikacja testów na koronawirusa w pracy
  • Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że początek stycznia to realna data rozpoczęcia obowiązywania przepisów ws. m.in. weryfikacji zaszczepienia pracowników.
  • Dziś, 15 grudnia, projekt w tej sprawie ma być omawiany na Sejmowej Komisji Zdrowia. Natomiast wczoraj ustawa została złożona w Sejmie
  • Liczę na to, że w tym tygodniu zostanie przegłosowana, później Senat, więc liczę na to, że to początek stycznia to jest realna data - powiedział Müller.

Sprawdź: Nie ma pielęgniarek i lekarzy. Polska w niechlubnej czołówce Europy. Miażdżący raport

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo wśród medyków. Zmarło 251 lekarzy i 201 pielęgniarek

Od stycznia weryfikacja testów na koronawirusa w pracy.

Projekt ustawy umożliwiającej m.in. weryfikację tego, czy pracownicy są zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie, został we wtorek złożony w Sejmie; liczę, że początek stycznia to jest realna data od kiedy przepisy będą mogły obowiązywać - powiedział w środę, 15 grudnia, w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller.

Pytany, co się będzie działo, jeśli pracownik nie pokaże tzw paszportu covidowego, Müller odparł, że pracownik "ma przede wszystkim możliwość zbadania się również testem".

- Jeżeli jest zaszczepiony, to pracodawca nie może go zobligować do przeprowadzenia testu, ale jeżeli nie jest zaszczepiony, nie okaże tej informacji o zaszczepieniu, to może być zobligowany przez pracodawcę, by pokazywać aktualny test, który może być refundowany przez państwo, jeżeli pracodawca będzie sobie tego życzył - powiedział rzecznik rządu.

Czytaj także: 15 grudnia wchodzą nowe obostrzenia covidowe. Długa lista ograniczeń

Od 2022 ogromne zmiany w ZUS. Niższy zasiłek chorobowy, krótsze L4 i macierzyński po nowemu

"Nie spodziewam się, żeby był problem z przyjęciem tej ustawy"

Zapytany jak duży jest opór w PiS przeciwko wprowadzeniu możliwości sprawdzania przez pracodawców paszportu covidowego stwierdził, że "po tych dyskusjach, które odbywały się w ostatnim czasie i tym projekcie, który w tej chwili leży na stole, te wątpliwości są dużo mniejsze".

- Nie spodziewam się, żeby był jakikolwiek problem z przyjęciem tej ustawy - powiedział Müller.

W połowie listopada posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik przedstawili założenia projektu ustawy, która pozwala pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Hoc zapytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o dalszy los projektu, odpowiedział, że "będzie na tym posiedzeniu Sejmu". Poseł dodał, że ma taką obietnicę, że propozycja będzie procedowana.

Sprawdź: 1 stycznia nowe zasady rozliczania. Składkę za grudzień można odliczyć, ale jest warunek

Co zakłada ustawa o weryfikacji testów w pracy?

Złożony we wtorek projekt daje m.in.

  • możliwość wykonywania przez pracownika lub osobę pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2;
  • możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,
  • lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum