Od stycznia 2023 roku zmiany na SOR-ach. Koniec kolejek, pacjenci będą odsyłani

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Radio Plus13 grudnia 2022 20:25

Ważne zmiany na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych ogłosił minister zdrowia. - Przeładowane SOR-y to jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat - mówił Adam Niedzielski i zapowiedział, że od 2023 roku przy każdym SOR-ze będzie działać nocna i świąteczna opieka medyczna. Spora część pacjentów, która zgłasza się na SOR będzie wówczas kierowana do NiŚOZ.

Od stycznia 2023 roku zmiany na SOR-ach. Koniec kolejek, pacjenci będą odsyłani
Według badań mamy blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR, które nie powinny przez SOR przechodzić - mówi min. zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Minister zdrowia mówił 12 grudnia w Radiu Plus o zmianach, które od 2023 roku mają zostać wprowadzone w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
  • Chodzi o uruchomienie przy każdym SOR punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Koncepcja ma zostać wdrożona od nowego roku. - Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało - mówił Adam Niedzielski
  • - Chcemy przede wszystkim rozwiązać problem przeładowanych SOR-ów. To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej - podkreślił
  • - Według badań mamy blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR, które nie powinny przez SOR przechodzić - mówił

Od 2023 roku duże zmiany na SOR-ach. Pacjenci będą odsyłani do NiŚOZ

12 grudnia na antenie Radia Plus w programie Sedno sprawy minister zdrowia był pytany o to, czy od stycznia 2023 przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym we wszystkich szpitalach będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Przedstawiciele resortu zdrowia zmiany w tym zakresie zapowiadali już od dłuższego czasu.

- Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało - zadeklarował Adam Niedzielski.

- Chcemy tutaj przede wszystkim rozwiązać problem przeładowanych SOR-ów. To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat i rzeczywiście, żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać - zaznaczył minister.

80 proc. pacjentów zgłaszających się na SOR nie powinna tu trafić

- Według badań mamy blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR, które nie powinny przez SOR przechodzić. Myślę, że usadowienie nocnej pomocy obok SOR-u będzie pozwalało płynnie przesunąć tego pacjenta, ale też z drugiej strony, jak ktoś trafi na nocną pomoc, ale będzie rzeczywiście przypadkiem cięższym - bo takie też się zdarzają - to oczywiście będzie skierowany do SOR-u - tłumaczył Niedzielski.

Pytany, czy wystarczy kadry medycznej do obsługi nowego systemu opieki przy SOR-ach, minister zdrowia zadeklarował wprowadzenie "różnych rozwiązań"

- Będą podpisane umowy bądź to z lekarzami, którzy pracowali do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, pewnie czasami również z lekarzami rodzinnymi, więc tutaj jest cała gama rozwiązań. Ja oczywiście zdaję sobie sprawę, że liczba specjalistów w systemie jest ograniczona, ale jednak mimo wszystko kierowanie tych pacjentów lżejszych, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający pilnej interwencji do leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, ma naprawdę głęboki sens - dodał minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum