Od środy w Senacie m.in. 500 plus dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 17:51

Ustawa zakładająca przyznanie 500 zł świadczenia uzupełniającego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji oraz przepisy, które mają mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku - są w porządku rozpoczynających się w środę (31 lipca) obrad Senatu.

Od środy w Senacie m.in. 500 plus dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posiedzenie potrwa trzy dni.

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zakłada, że o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Podczas uchwalania w Sejmie ustawy została przyjęta poprawka klubu PO-KO dot. zasad uprawniających do tego świadczenia. Projekt rządu przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł brutto). Przyjęta przez Sejm poprawka PO-KO przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

We wtorek (30 lipca) ustawą zajęła się senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Senator PiS Bogusława Orzechowska zgłosiła poprawkę przewidującą, że świadczenie uzupełniające przysługiwałoby każdej osobie uprawnionej, której wysokość świadczeń finansowanych ze środków publicznych łącznie ze świadczeniem uzupełniającym nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy, która zwiększa uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego. Zgodnie z nowelą weterani, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ; mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji.

Ponadto Senat zajmie się przepisami, które mają mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Nowela przewiduje m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia - otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania).

Wiktoria Nicałek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze