×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od soboty obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany dla wracających do Polski

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia11 lipca 2021 05:00

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem.

Od soboty obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany dla wracających do Polski
Przylatujący do Polski mają obowiązek wypełniania karty lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Fot. Shutterstock
  • Dla podróżujących samolotem wprowadzono obowiązek wypełniania karty lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej 
  • Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej
  • Utrzymano obowiązek kwarantanny dla osób przybywających spoza strefy Schengen
  • Nowelizacja przewiduje poszerzenie grona uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej o osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID

Po powrocie do Polski - elektroniczna karta lokalizacji podróżnego

Nowelizacja ustawy wprowadza dla podróżujących samolotem obowiązek wypełniania karty lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej.

Jeśli karta nie została wypełniona elektronicznie przez podróżującego samolotem lub gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Osoby podróżujące do Polski samolotem przed odprawą powinny wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej - wynika z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in.:

  • o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej
  • osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący "katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną".

Czytaj więcej: Paszport covidowy - jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest niezbędny?

Kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen - jak postępować

Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami obowiązują od soboty, 10 lipca.

Przypomnijmy, że - jak wynika z oficjalnej informacji zamieszczonej na stronie GIS - w  przypadku osoby przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, zwolnienie z kwarantanny jest możliwe po wykonaniu testu w ósmej dobie, po przybyciu do kraju.

W przypadku osoby, o której mowa powyżej, zgodnie z § 3 ust. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn.zm.), okres realizacji obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. W świetle przepisu art. 57 § 1. k.p.a.

Dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP nie uwzględnia się przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania, w ósmej dobie, testu diagnostycznego. Uzyskanie negatywnego wyniku testu umożliwi, po tym okresie, skrócenie kwarantanny granicznej.

Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego - podaje GIS.

Czytaj też: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

 Utrudnienia na granicy. Z Polski do Czech tylko po spełnieniu jednego z trzech warunków

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze