Od połowy stycznia weryfikacja paszportów covidowych? Piecha: w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem

Autor: oprac. MP • Źródło: Polsat News/Rynek Zdrowia27 grudnia 2021 10:22

- Następna fala pandemii, przy tym obciążeniu ochrony zdrowia, może być armagedonem - przyznaje były minister zdrowia Bolesław Piecha, który uważa, że należy wprowadzić realną weryfikację paszportów covidowych.

Od połowy stycznia weryfikacja paszportów covidowych? Piecha: w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem
Były minister zdrowia Bolesław Piecha optuje za weryfikacją paszportów covidowych Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • - Uważam, że musimy zrobić wszystko, żeby tę liczbę zachorowań, przepełnione szpitale, liczbę zgonów zdecydowanie ograniczyć - mówił w rozmowie z Polsat News Bolesław Piecha
 • Zdaniem byłego ministra zdrowia należy rozszerzyć obowiązkowe szczepienia m.in. o administrację rządową i samorządową 
 • Jak przyznał poseł Prawa i Sprawiedliwości, w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem możliwości weryfikacji paszportów covidowych

Obowiązkowe szczepienia dla administracji rządowej i samorządowej

Goszczący w poniedziałek (27 grudnia) w programie "Polityczne Graffiti" były minister zdrowia Bolesław Piecha przyznał, że jest jest orędownikiem wprowadzenia obowiązkowych szczepień w jak największym możliwym wymiarze. 

- Uważam, że szczepienia obowiązkowe powinny dotykać nie tylko medyków co jest podstawą, bo nie wyobrażam sobie medyka, który pracuje w szpitalu i nie jest zaszczepiony, ale także innych grup zawodowych - powiedział na antenie Polsatu News.

- W pierwszej kolejności, co jest bardzo niepopularne, to są nauczyciele. Przecież oni pracują z dziećmi, a jak wiemy, to dzieci się rozsadnikiem koronawirusa. Rozmawiałem wczoraj ze bratową, która jest nauczycielką i mówi, że możliwości edukacyjne dzieci przy pracy zdalnej są zdecydowanie ograniczone. Bratowa jest długoletnim praktykiem i sądzi, że to sieje ogromne spustoszenie dla polskiej edukacji, dla rozwoju naszych dzieci - dodał były minister zdrowia, który optuje za dalszymi szczepieniami przeciw COVID-19.

- Oprócz medyków i nauczycieli zaszczepione powinny być osoby, które spełniają ważne role w państwie i kontaktują się z ludźmi. Służby porządkowe, służby wojskowe, administracja również stykają się z klientem. Przecież czasem potrzebujemy załatwić coś w urzędach, dlatego w dalszej kolejności administracja samorządowa i rządowa też powinny zostać objęte obowiązkowym programem szczepień - podkreślał.

Czytaj: Niezaszczepieni seniorzy są o 85 razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

Najbardziej palące problemy pielęgniarek. Co leży na stole w rozmowach z resortem zdrowia?

"Piąta fala pandemii może być armagedonem"

Zdaniem posła PiS masowe, obowiązkowe szczepienia są koniecznością, ponieważ za moment czeka nas piąta fala koronawirusa.

- Następna fala pandemii, przy tym obciążeniu ochrony zdrowia, może być armagedonem. Musimy pamiętać, że oprócz koronawirusa, leczenia potrzebują ciężko chorzy onkologicznie, leczenia potrzebują ci co mają szansę być wyleczeni, a nie skazani, jak to kiedyś bywało, na śmierć, pamiętać należy, że są również inni chorzy. I właśnie chociażby tylko ze względu, żeby ochronić ochronę zdrowia od niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy rozważać masowe, obowiązkowe szczepienia - tłumaczył Piecha.

 

- Inna sprawa, to różnego rodzaju ruchy antyszczepionkowe. Tych wątpiących jest bardzo dużo, ale jestem przekonany, że protesty społeczne nie miałyby zdecydowanego wpływu na rząd Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Jak przyznał były szef resortu zdrowia, "poszedłbym na pakt z diabłem i dołożył wszystkie możliwe siły, żeby wprowadzić obowiązkowe szczepienia.

- Mamy od lat ustawę, która dotyczy zwalczaniu chorób zakaźnych i ona pozwala ministrowi zdrowia w formie rozporządzenia takie obowiązkowe szczepienia wprowadzać. Ale żeby sprawdzić, która osoba jest zaszczepiona potrzebna jest ta nowa ustawa, która w tej chwili jest po pierwszym czytaniu w komisji zdrowia, która pozwala pracodawcy, innym służbom, w sklepie, w galerii handlowej, w szkole sprawdzić czy dana osoba jest zaszczepiona - mówił.

- Weryfikacja paszportu albo weryfikacja zaświadczenia covidowego - tak jak to jest w większości krajów Europy Zachodniej - jest rzeczą dość łatwą do przeprowadzenia, poza oporem społecznym - dodał.

Czytaj: Grażyna oddała mężowi nerkę. Adam żyje dzięki niej. "Nie pamiętam bardziej radosnego momentu w życiu"

Dyspozytor pogotowia: alkohol jest leitmotivem obchodów świątecznych

 

Od kiedy weryfikacja paszportów covidowych? "Możliwe w połowie stycznia"

Na pytanie, kiedy będzie można spodziewać się konkretów na temat rozszerzenia obowiązku szczepień czy możliwości weryfikowania paszportów covidowych, poseł odpowiedział, że być może już w najbliższych dniach.

- Jeżeli chodzi o szczepienia, mamy założony kalendarz obowiązkowych szczepień dla medyków, a myślę, że lada moment będą znane rozszerzenia tych grup społecznych - odpowiedział.

- A jeżeli chodzi o wprowadzenie możliwości sprawdzenia paszportu covidowego, to wydaje mi się, że jest to możliwe w połowie stycznia, może w  drugiej połowie stycznia - przyznał.  

- Myślę, że w następnym tygodniu Sejm będzie mógł spokojnie zająć się pracą nad tym projektem i może być przedstawiony do głosowania, bo paszporty covidowe trzeba docenić. Ten paszport powinien być wolny od jakichkolwiek ograniczeń dotyczących pracy, uczestnictwa w życiu społecznym, w edukacji itd. - dodał Piecha.

Czytaj: Kaczyński o obowiązku szczepień: w takiej sytuacji będę gotowy na wszystko

Eksperci wiele razy zmieniali zdanie na temat koronawirusa. Mylili się, błądzili. Czy ufamy instytucjom naukowym?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze