×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od początku grudnia obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Autor: KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 29 listopada 2021 14:40Zaktualizowano: 29 listopada 2021 19:33

W związku z sytuacją pandemiczną, a konkretniej z pojawieniem się nowej mutacji i jej potencjalnym wpływem na przebieg procesów pandemicznych Ministerstwo Zdrowia przygotowało pakiet alertowy obostrzeń - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od początku grudnia obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Piotr Nowak
 • W związku z sytuacją pandemiczną, a konkretniej z pojawieniem się nowej mutacji Ministerstwo Zdrowia przygotowało pakiet alertowy obostrzeń - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Nowe obostrzenia to m.in. zakaz podróżowania do 7 krajów afrykańskich, dłuższa kwarantanna po powrocie do Polski
 • Ponadto zmienione zostaną limity w restauracjach, kinach, siłowniach, kościołach, a także na imprezach, w tym weselach

Sprawdź: Obostrzenia wchodzą 1 grudnia. Nowe limity na weselach, w muzach i siłowniach

Od 1 grudnia zakaz podróżowania do 7 krajów afrykańskich

Pierwszy element pakietu związany jest z uszczelnieniem granic. Minister Niedzielski zgodnie z rekomendacją ECDC ogłosił zakaz lotów do siedmiu krajów uznanych za kraje szczególnego ryzyka. Te kraje to:

 • Botswana
 • Eswatini
 • Lesotho
 • Mozambik
 • Namibia
 • RPA
 • Zimbabwe

Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

- W tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny - dodał Niedzielski.

Drugim elementem obostrzeń, związanym z uszczelnieniem granic, jest zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-shengen.

- Podjęliśmy decyzję razem z panem ministrem Saczką o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni - poinformował Niedzielski, przypominając, że do tej pory na standardowych warunkach wynosiła ona 10 dni.

- Na razie po upływie 8 dni test PCR-owy będzie zwalniał z tej wydłużonej do 14 dni kwarantanny - zapowiedział minister.

Nowe limity. Mniej osób w restauracjach, kinach oraz na imprezach

- We wszystkich obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc., w którym nie mieszczą się osoby zaszczepione, wszystkie limity zostaną zmienione i zmniejszone do 50 procent - poinformował Niedzielski.

Nowe limity dotyczyć będą gastronomii, hoteli, kultury (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe), kościołów, obiektów sportowych takich jak baseny, aquaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

Kolejne limity zostaną nałożone na zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie wynoszą one 150 osób, jak wesela, komunie czy dyskoteki. - Zmieniamy ten limit na 100 osób - zapowiedział minister.

Zmienią się również limity obowiązujące na wydarzeniach sportowych, które są realizowane poza obiektami sportowymi: obecnie limit na tych wydarzeniach wynosi 500 osób. Teraz zostanie zmniejszony do 250 osób.

W miejscach, takich jak siłownie, kluby i centra fitness, muzea - tam, gdzie obłożenie było przeliczane na metry kwadratowe i obowiązywał limit jednej osoby na 10 m² - limit zostanie zaostrzony do jednej osoby na 15 m².

- Jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień - powiedział minister Niedzielski. - W tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie.

Zgodnie z zapowiedzią ministra ten dwuipółtygodniowy okres ma zostać przeznaczony przede wszystkim na "kompletowanie informacji związanych z nową mutacją". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze