Od lipca koniec maseczek we Włoszech. Kiedy maseczki całkiem znikną z Polski? Adam Niedzielski odpowiedział

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia21 czerwca 2021 10:41

Koniec maseczek we Włoszech. Nakaz ich noszenia na zewnątrz ma przestać obowiązywać 5 lipca. A do kiedy maseczki będą obowiązkowe w Polsce? Obecnie trzeba je nosić m.in. w sklepach

Maseczki w Polsce są obowiązkowe m.in. w sklepach i galeriach handlowych/ Fot. Shutterstock
  • Nakaz noszenia maseczek na zewnątrz we Włoszech przestanie obowiązywać już 5 lipca
  • Od tego samego dnia na włoskich ulicach przestanie również obowiązywać godzina policyjna
  • Kiedy maseczki przestaną być obowiązkowe w Polsce? Mówił o tym Adam Niedzielski

Koniec z maseczkami na zewnątrz we Włoszech. Znika też godzina policyjna 

Zniesienie obowiązku maseczek będzie także sygnałem dla zagranicznych turystów, którzy chcą przyjechać do Włoch - oświadczył szef dyplomacji Luigi Di Maio.

W ramach stopniowego znoszenia restrykcji od poniedziałku przestanie obowiązywać godzina policyjna w kolejnych regionach kraju, które przejdą do białej strefy. W żółtej przez następny tydzień pozostanie tylko Dolina Aosty.

Czytaj również: Od 26 czerwca nowe obostrzenia w Polsce. Sprawdź, jakie zmiany!

Minionej doby we Włoszech zanotowano 17 zgonów na Covid-19 i 881 następnych zakażeń koronawirusem. Liczba wykonanych jednego dnia testów przekroczyła 150 tysięcy.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 127270. Stale poprawia się sytuacja w szpitalach, gdzie zwolniło się następnych ponad 60 łóżek dla chorych na Covid-19. Na intensywnej terapii jest 389 pacjentów.

Szacuje się, że obecnie zakażonych jest około 87 tys. osób.

Czytaj także: Paszport covidowy. To wakacje 2021 bez kwarantanny i testów. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe w Polsce?

Dodajmy, że w Polsce już w ramach majowego luzowania obostrzeń zniesiono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych, natomiast utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, komunikacji publicznej czy w kinach i teatrach.

O tym, kiedy i ten nakaz zostanie zniesiony mówił w pierwszej połowie czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie na antenie RMF FM.

- Oprócz regulacji jest też zdrowy rozsadek, który mówi, że warto czasem się zabezpieczać przed sytuacją, w której można zostać zakażonym. Na razie będę rekomendował, żeby nie znosić obowiązku zakładania maseczek w przestrzeniach zamkniętych – powiedział Niedzielski.

„Na razie” -  jak uściślił szef resortu zdrowia – oznacza do końca wakacji. Podkreślił też, że przepisy w tym zakresie są w Polsce dość liberalne.

- Być może z naszego punktu widzenia to rzeczywiście wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki poruszając się w przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć: w Europie - ci, którzy już podróżowali do Hiszpanii, do Portugalii, to wiedzą - jest bardzo duży rygor również na zewnątrz – tłumaczył Niedzielski.

Czytaj również: Do kiedy maseczki w Polsce? Minister Zdrowia podał konkretny termin

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum