Od dziś wzmożone kontrole sanepidu w sklepach, hotelach i restauracjach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP01 grudnia 2021 14:07

Jak potwierdził rzecznik resoru zdrowia Wojciech Andrusiewicz, od 1 grudnia rozpoczęły się wzmożone kontrole sanepidu m.in. w sklepach, hotelach czy lokalach gastronomicznych.

W całej Polsce ruszają wzmożone kontrole sanepidu. Fot. Shutterstock
  • Podczas środowego (1 grudnia) briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że będą prowadzone wzmożone kontrole sanitarne w Polsce
  • - To są kontrole podmiotów gospodarczych, to są kontrole sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych - wyjaśnił
  • Są związane z zaostrzonymi restrykcjami. Od 1 do 17 grudnia funkcjonują obostrzenia pandemiczne

Czytaj: Omikron w Polsce? Andrusiewicz: badane są dwie próbki

1 grudnia ruszają dwa nowe szpitale tymczasowe

Andrusiewicz: wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej

- Rano główny inspektor sanitarny miał odprawę z wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi i tutaj kategoryczne wskazanie, że od dzisiaj będą również bardziej wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej na terenie całego kraju - poinformował na briefingu rzecznik resortu zdrowia.

- To nie są kontrole dotyczące indywidualnych osób, bo tym zajmuje się policja, czy przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek, zachowania dystansu. To są kontrole podmiotów gospodarczych, to są kontrole sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych - podał.

W środę weszły w życie nowe obostrzenia sanitarne, przepisy tzw. pakietu alertowego w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziane w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Sprawdź: Dziś wchodzą nowe obostrzenia covidowe. To rządowy „pakiet alertowy”

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe z restrykcjami LISTA

Nowe limity obowiązujące w Polsce

To limit 50-procentowego obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków (do tej pory było to 75 proc. obłożenia).

Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w takich zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (do tej pory limit wynosił 150 osób). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Z kolei limit jedna osoba na 15 mkw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 mkw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

Zobacz też: Omikron prawdopodobnie jest już w Polsce. Prezes NRL: "Nie jesteśmy zieloną wyspą"

Dr Sutkowski: rządowe obostrzenia to "mały krok". Konieczne obowiązkowe paszporty covidowe

Nowe zasady podróżowania do Polski

Zmianie ulegają od środy również zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji:

  • podróżni niezależnie od środka transportu podlegają 14-dniowej kwarantannie (do tej pory 10-dniowej);
  • mogą być z niej zwolnieni m.in. w przypadku, gdy są w pełni zaszczepieni preparatem dopuszczonym do obrotu w UE;
  • zwolnienie z kwarantanny możliwe jest na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy;
  • z nowych przepisów wynika również, że osoby podróżujące z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny, chyba że są zaszczepione preparatem uznawanym w UE.

Od wtorku do 13 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki. Dotyczy on przylotów z Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

Nie zmieniają się inne obowiązujące dotąd obostrzenia. Na przykład nadal jest obowiązkowe w całym kraju zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju czy zaburzenia psychiczne. Należy również zachować dystans - minimalnie 1,5 m od siebie.

Sprawdź: L4 z nowego powodu już z początkiem 2022. Będzie plaga zwolnień lekarskich?

Pięć rekomendacji Rady Medycznej. Prof. Horban: "Ograniczenie do niezbędnego minimum" imprez i handlu

Lubnauer w Sejmie: Oskarżam Was o 170 tys. dodatkowych, nadmiarowych zgonów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum