Od dziś przyjeżdżający do Anglii mogą testować się szybkimi testami antygenowymi. Jest jeden wyjątek

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 października 2021 14:04

Osoby przyjeżdżające do Anglii z krajów, które nie znajdują się na tzw. czerwonej liście, mogą od dziś korzystać z szybkich testów antygenowych. Wcześniej w grę wchodziły tylko znacząco droższe testy PCR.

Od dziś przyjeżdżający do Anglii mogą testować się szybkimi testami antygenowymi. Jest jeden wyjątek
Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Angli Fot. Shutterstock
 • Podróżni przyjeżdżający do Anglii z krajów spoza tzw. czerwonej listy mogą od niedzieli korzystać z szybkich testów antygenowych, zamiast testów PCR
 • Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Anglii. W Walii wejdzie w życie 31 października. Nie wiadomo, kiedy zostanie zdrożona w Szkocji i Irlandii Północnej
 • Szybkie testy antygenowe muszą być przed przyjazdem do Anglii kupione od jednego z prywatnych dostawców. Można też zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach.
 • Test musi być zrobiony nie później niż w drugim dniu po przyjeździe
 • Jeśli szybki test wykaże obecność koronawirusa, trzeba będzie wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny

Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Anglii. W Walii wejdzie w życie w przyszłą niedzielę, 31 października, a rządy Szkocji i Irlandii Północnej zasugerowały, że też ją wprowadzą, ale nie wskazały jeszcze terminu. Do tego czasu osoby przyjeżdżające poprzez Anglię do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa muszą w nich przestrzegać lokalnych zasad podróży i kwarantanny.

Testowanie krok po kroku

Szybkie testy antygenowe muszą być przed przyjazdem do Anglii zakupione od jednego z prywatnych dostawców, tzn., że nie mogą być do tego używane darmowe testy, dostarczane przez publiczną służbę zdrowia. Obecnie na stronie internetowej brytyjskiego rządu jest 24 autoryzowanych prywatnych dostawców testów, a ich ceny zaczynają się od 19 funtów.

Jak wyjaśniono, pasażerowie muszą zrobić zdjęcie z wynikiem testu oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik. Alternatywnie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach. Test musi być zrobiony nie później niż w drugim dniu po przyjeździe.

Jeśli u danej osoby szybki test wykaże obecność koronawirusa, będzie ona musiała wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny.

Zmiany nie dotyczą podróżnych z krajów z "czerwonej listy"

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej), i przyjeżdżających do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na czerwonej liście podróżnej. Dotyczą one też wszystkich dzieci przyjeżdżających z krajów spoza czerwonej listy, niezależnie czy są zaszczepione, czy nie.

Osoby niezaszczepione po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal muszą wykonywać dwa testy PCR - w drugim i ósmym dniu pobytu - oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy, niezależnie od tego, czy są zaszczepione czy nie, oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Czytaj też: Wielka Brytania: kiedy koniec koronawirusowych restrykcji? Pojawiła się nowa data

Czytaj też: Podwójna pandemia w Wielkiej Brytanii. Wirus grypy atakuje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze