Od dziś przyjeżdżający do Anglii mogą testować się szybkimi testami antygenowymi. Jest jeden wyjątek

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 października 2021 14:04

Osoby przyjeżdżające do Anglii z krajów, które nie znajdują się na tzw. czerwonej liście, mogą od dziś korzystać z szybkich testów antygenowych. Wcześniej w grę wchodziły tylko znacząco droższe testy PCR.

Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Angli Fot. Shutterstock
  • Podróżni przyjeżdżający do Anglii z krajów spoza tzw. czerwonej listy mogą od niedzieli korzystać z szybkich testów antygenowych, zamiast testów PCR
  • Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Anglii. W Walii wejdzie w życie 31 października. Nie wiadomo, kiedy zostanie zdrożona w Szkocji i Irlandii Północnej
  • Szybkie testy antygenowe muszą być przed przyjazdem do Anglii kupione od jednego z prywatnych dostawców. Można też zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach.
  • Test musi być zrobiony nie później niż w drugim dniu po przyjeździe
  • Jeśli szybki test wykaże obecność koronawirusa, trzeba będzie wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny

Zmiana na razie dotyczy tylko przyjazdów do Anglii. W Walii wejdzie w życie w przyszłą niedzielę, 31 października, a rządy Szkocji i Irlandii Północnej zasugerowały, że też ją wprowadzą, ale nie wskazały jeszcze terminu. Do tego czasu osoby przyjeżdżające poprzez Anglię do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa muszą w nich przestrzegać lokalnych zasad podróży i kwarantanny.

Testowanie krok po kroku

Szybkie testy antygenowe muszą być przed przyjazdem do Anglii zakupione od jednego z prywatnych dostawców, tzn., że nie mogą być do tego używane darmowe testy, dostarczane przez publiczną służbę zdrowia. Obecnie na stronie internetowej brytyjskiego rządu jest 24 autoryzowanych prywatnych dostawców testów, a ich ceny zaczynają się od 19 funtów.

Jak wyjaśniono, pasażerowie muszą zrobić zdjęcie z wynikiem testu oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik. Alternatywnie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach. Test musi być zrobiony nie później niż w drugim dniu po przyjeździe.

Jeśli u danej osoby szybki test wykaże obecność koronawirusa, będzie ona musiała wykonać test typu PCR, ale będzie on bezpłatny.

Zmiany nie dotyczą podróżnych z krajów z "czerwonej listy"

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej), i przyjeżdżających do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na czerwonej liście podróżnej. Dotyczą one też wszystkich dzieci przyjeżdżających z krajów spoza czerwonej listy, niezależnie czy są zaszczepione, czy nie.

Osoby niezaszczepione po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal muszą wykonywać dwa testy PCR - w drugim i ósmym dniu pobytu - oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy, niezależnie od tego, czy są zaszczepione czy nie, oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Czytaj też: Wielka Brytania: kiedy koniec koronawirusowych restrykcji? Pojawiła się nowa data

Czytaj też: Podwójna pandemia w Wielkiej Brytanii. Wirus grypy atakuje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum