Od dziś możliwa kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy. MZ: to pakiet prewencyjny

Autor: oprac. MP • Źródło: Polsat News/Rynek Zdrowia28 maja 2022 11:14

Małpia ospa rozprzestrzenia się w kolejnych krajach Europy. - Procedury są jasne: w przypadku stwierdzonego pierwszego przypadku w Polsce będziemy izolować chorego - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsatu News, który podpisał trzy nowe rozporządzenia w sprawie małpiej ospy.

Od dziś możliwa kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy. MZ: to pakiet prewencyjny
Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Od 28 maja obowiązują trzy nowe rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie małpiej ospy
  • Znowelizowane przepisy dotyczą obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego
  • W przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania możliwe będzie objęcie kwarantanną osoby z kontaktu lub podejrzanej o zachorowanie. Kwarantanna ma wynosić 21 dni
  • Z kolei, jeżeli u kogoś zostanie rozpoznana choroba, osoba taka będzie podlegać hospitalizacji
  • Goszczący na antenie Polsat News Adam Niedzielski przyznaje, że w przypadku stwierdzenia przypadku małpiej ospy chory będzie izolowany, a wprowadzone rozporządzenia "to pakiet prewencyjny"

Małpia ospa. Od 28 maja nowe rozporządzenia ministra zdrowia 

W sobotę - 28 maja - weszły w życie trzy nowe rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące małpiej ospy.

Szef resortu zdrowia - goszczący na antenie Polsat News - przyznał, że jest to "pakiet prewencyjny".

- W pierwszym rozporządzeniu są standardowe środki określające tę chorobę jako chorobę zakaźną. Drugie rozporządzenie dotyczy monitorowania przypadków, aby Główny Inspektorat Sanitarny trzymał rękę na pulsie. Kolejne zaś dotyczy obowiązkowej hospitalizacji w przypadku zakażenia - tłumaczył treść rozporządzeń Adam Niedzielski.

Od 20 maja kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy

- Procedury są jasne: w przypadku stwierdzonego pierwszego przypadku w Polsce będziemy izolować chorego - wyjaśnił minister.

- Równocześnie rozpoczniemy śledztwo epidemiczne, aby wiedzieć kto miał z zarażonym kontakt. Wdrożone zostają także procedury bezpieczeństwa, aby możliwe maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa - dodał.

Szczepienia przeciw małpiej ospie

Szef resortu zdrowia poinformował również, że Polska ma przygotowane około tysiąc dawek szczepionek dla personelu medycznego.

- Anglia i Francja gromadzą już szczepionki. My także bierzemy udział w przygotowaniach. Dla personelu medycznego mamy zarezerwowane mniej więcej tysiąc dawek - powiedział minister Niedzielski.

- Jednocześnie obserwujemy tę chorobę i widzimy, że potencjał epidemiczny jest dużo mniejszy. Obserwujemy przypadki w Europie i widzimy, że nie jest to nowy wirus. Mamy szczepionkę dedykowaną i zgody odpowiednich instytucji do jej użycia - dodał.

Minister przyznał również, że w tej chwili nie ma potrzeby wdrażania indywidualnych szczepień przeciw małpiej ospie.

- Jesteśmy w takim momencie, że nerwowo reagujemy na każde doniesienie o chorobach zakaźnych, ale nie ma potrzeby wzbudzać niepokoju - podkreślił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum