Od dziś kwalifikować do szczepień mogą studenci. Jest nowe rozporządzenie ministra zdrowia

Autor: oprac. IB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia13 lipca 2021 06:10

Od wtorku, 13 lipca, do szczepień przeciwko Covid-19 będą mogli kwalifikować m.in. studenci piątego roku kierunku lekarsko-dentystycznego. Kto jeszcze?

Od dziś kwalifikować do szczepień mogą studenci. Jest nowe rozporządzenie ministra zdrowia
Od 13 lipca kwalifikować do szczepień mogą studenci/Fot. Shutterstock
  • Już od wtorku do szczepień przeciwko Covid-19 będą mogli kwalifikować: studenci piątego roku kierunku lekarsko-dentystycznego, absolwenci studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym oraz studenci I stopnia na kierunku pielęgniarstwo w okresie do 6 miesięcy od dnia ukończeniu tych studiów
  • Takie rozwiązania przyjęto w związku z dużym zapotrzebowaniem na osoby przeprowadzające kwalifikację do szczepień
  • Projekt rozporządzenia przewiduje, że ze względu na trwający stan epidemii COVID-19, wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Jak stanowi rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 z dnia 12 lipca br.,  będą to również absolwenci studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym oraz studenci I stopnia na kierunku pielęgniarstwo w okresie do 6 miesięcy od dnia ukończeniu tych studiów.

Rośnie zapotrzebowanie na osoby przeprowadzające kwalifikację do szczepień

Nowelizacja rozporządzenia została w poniedziałek opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji i została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na osoby przeprowadzające kwalifikację do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 proponuje się poszerzyć katalog osób posiadających uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji do tych szczepień o studentów piątego roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz umożliwić kwalifikowanie do szczepień absolwentom studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym oraz studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo również w okresie do 6 miesięcy od dnia ukończeniu tych studiów, zapewniając jednocześnie ciągłość realizacji szczepień wykonywanych w punktach szczepień przez wskazany personel - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia. 

Okres sześciu miesięcy wynika z faktu uwzględnienia czasu potrzebnego na uzyskanie uprawień zawodowych i nadania prawa wykonywania zawodu - czytamy dalej.

Zakłada się, że osoby, które ukończyły studia podobnie jak studenci będą przeprowadzać szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 pod nadzorem osoby, o której mowa w § 2 pkt 1 rozporządzenia.

Te przepisy obowiązują już od wtorku

Podtrzymany został warunek uprawnienia do kwalifikowania do szczepień dla absolwentów po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień, wydanego przez uczelnię, w której osoby te odbywają kształcenie.

Mając na uwadze powyższe, umożliwiono ww. grupom przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego pacjentów do wykonania szczepienia przeciw COVID -19, w celu wykluczenia przeciwwskazań do szczepienia. Wprowadzenie możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 przez osoby wskazane w ustawie, posiadające kwalifikacje określone w projekcie spowoduje zwiększenie możliwości przeprowadzenia szczepień z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pacjenta - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że ze względu na trwający stan epidemii COVID-19, wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum