×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od czego powinna zależeć pensja pielęgniarki? Doświadczenia czy dyplomu?

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia27 września 2021 11:30Aktualizacja: 27 września 2021 19:34

Zarobki pielęgniarek? Temat od wielu miesięcy wywołuje gorącą dyskusję: doświadczenie czy wykształcenie. Co ważniejsze? Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która weszła w życie 1 lipca uzależniła zarobki pielęgniarek od wykształcenia właśnie. To wywołuje protesty. Zapytaliśmy, co ważniejsze.

Od czego powinna zależeć pensja pielęgniarki? Doświadczenia czy dyplomu?
Pielęgniarki z OZZPiP w Białym Miasteczku Fot. AdobeStock
 • Siatka płac pielęgniarek od kilku miesięcy wywołuje ogromne kontrowersje. Wszystko za sprawą ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która weszła w życie 1 lipca
 • Nowe przepisy uzależniły zarobki pielęgniarek od wykształcenia. To wywołało protesty pielęgniarek i wciąż budzi ogromne kontrowersje
 • Temat wypłynął również w trakcie protestu medyków. Anna Bazydło, wiceszefowa Porozumienia Rezydentów w trakcie swojego wystąpienia w Białym Miasteczku zapytała ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, "czy pensje ministrów również będą uzależnione od wykształcenia, tak jak ma to miejsce w przypadku pielęgniarek?"

Siatka płac pielęgniarek budzi protesty

Na fatalną siatkę płac wprowadzoną 1 lipca ustawą o minimalnych wynagrodzeniach pielęgniarki zwracają uwagę od wielu tygodni. W sprawie protestowały już w czerwcu, teraz po raz kolejny domagają się natychmiastowej korekty przepisów. 

O co chodzi?  Ustawa uzależnia pensje pielęgniarek i położnych od wykształcenia. Na niesprawiedliwość wprowadzonych regulacji zwracała uwagę na łamach Rynku Zdrowia Longina Kaczmarska, wiceszefowa OZZPiP.

- Coraz wyraźniej widać oburzenie środowiska na tę sytuację: młode pielęgniarki zatrudnione po studiach pielęgniarskich magisterskich, licencjacie mają według ustawy wyższą pensję od pielęgniarek, które 20-30 lat pracują w zawodzie i są profesjonalistkami z ogromnym doświadczeniem - opowiadała. - Muszą zrobić (pielęgniarki starsze, doświadczone - przyp. red.) swoją pracę, uczyć młodsze koleżanki, które wchodzą dopiero do zawodu, a mimo to mają niższe wynagrodzenia - dodawała.

Sprawdź: Pielęgniarka pokazała pasek z wypłaty przed KPRM. "Tak świetnie zarabia polska pielęgniarka"

Krystyna Ptok: Jakość przygotowania przedstawicieli MZ do rozmów pozostawia wiele do życzenia

"Pensje ministrów również będą uzależnione od wykształcenia?"

Temat wypłynął również podczas protestu medyków. Anna Bazydło, wiceszefowa Porozumienia Rezydentów w trakcie swojego wystąpienia w Białym Miasteczku zapytała ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, "czy pensje ministrów również będą uzależnione od wykształcenia, tak jak ma to miejsce w przypadku pielęgniarek?".

- Pan minister jedną decyzją wydaje 16 tys. zł na pensję nowego wiceministra. (...) To jest niemalże 107 godzin psychoterapii, na którą nasi pacjenci czekają dwa lata w tym momencie. (...) Czy pensje ministrów z wykształceniem średnim też są różnicowane na podstawie wykształcenia, z którym wchodzi do zawodu? - pytała Bazydło.

Czytaj również: Bazydło pyta MZ: pensje ministrów też będą uzależnione od wykształcenia?

Polecamy: Salowe protestowały w Jaworznie. Domagają się umów o pracę i wypłaty zaległych dodatków

Co ważniejsze? Doświadczenie czy wykształcenie? Odpowiadają pielęgniarki

O to, co powinno być decydujące przy ustalaniu wynagrodzenia pielęgniarek zapytaliśmy naszych Czytelników, w tym pielęgniarki. Oto komentarze:

-  Ważne jest zarówno doświadczenie jak i wykształcenie – napisała pani Kinga na Facebooku Rynku Zdrowia.

- Trudny temat, i jedno i drugie powinno być zdecydowanie w cenie – to kolejny z komentarzy.

- Sprawiedliwie jest uznać zarówno doświadczenia jak i wykształcenie - proporcjonalnie. Kwestie te powinny zostać uregulowane odgórnie. Są szpitale gdzie nadal wypłaca się dodatek stażowy, nie płacąc za wykształcenie i odwrotnie. Obecne jak i proponowane ustawowe siatki płac nie porządkują sprawy – zwracała uwagę pani Mirosława.

Pani Katarzyna wskazała natomiast, że "za doświadczenie jest dodatek stażowy". - Trzeba premiować wykształcenie i specjalizację – dodała.

- Doświadczenie przede wszystkim. Wyksztalcenie - najwyżej premiowane to specjalizacja. Licencjat na równi z LM i studium medycznym. Magisterka premiowana na kierowniczych stanowiskach i uczelniach wyższych. Uznawanie innych studiów mających zastosowanie w ochronie zdrowia każdej pielęgniarce. Specjalizacje uznawane tylko jeśli mają związek z wykonywaną pracą np psychiatryczna na psychiatrii – to z kolei propozycja pani Ewy.

Polecamy: Pielęgniarki i położne w Białym Miasteczku trzymają się mocno. Zobaczcie!

Brakuje pielęgniarek, ale minister zdrowia jest dobrej myśli. "Poprawianie warunków płacowych"

Pielęgniarki w Polsce zarabiają 3,7 tys. brutto. W Szwecji pięć razy więcej. "Gdzie są doceniane?"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze