Od cyfryzacji i telemedycyny nie ma odwrotu. Zapraszamy na XVII Forum Rynku Zdrowia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia11 października 2021 13:28

Telemedycyna, cyfryzacja ochrony zdrowia, nowe technologie medyczne. To kolejne tematy sesji, które odbędą się podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Od cyfryzacji i telemedycyny nie ma odwrotu. Zapraszamy na XVII Forum Rynku Zdrowia
Telemedycyna, cyfryzacja ochrony zdrowia, nowe technologie medyczne - to niektóre tematy XVII Forum Rynku Zdrowia; FOT. Shutterstock
  • Z raportu Centrum e-Zdrowia opublikowanego w sierpniu br., ponad 69 proc. placówek medycznych nie poddaje digitalizacji dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci papierowej
  • Uczestnicy XVII Forum Rynku Zdrowia będą, m.in. rozmawiali o tym, jak skuteczniej i szybciej wdrażać oraz wymieniać elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) pomiędzy placówkami
  • Forum będzie też znakomitą okazją do dyskusji o telemedycynie, która sięga po coraz bardziej złożone technologie. Dlatego nie należy jej sprowadzać wyłącznie do udzielanych telefonicznie porad

E-dokumentacja medyczna jest obowiązkowa, ale problemów nie brakuje

1 lipca wszedł obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz umożliwiania jej wymiany pomiędzy placówkami. Jak jednak wynika z raportu Centrum e-Zdrowia opublikowanego w sierpniu br., ponad 69 proc. placówek medycznych nie poddaje digitalizacji dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci papierowej, a aż 93 proc. podmiotów wciąż udostępniania innym lecznicom dokumenty w postaci wydruku.

Jedną z korzyści obowiązkowego prowadzenia i wymiany EDM jest, a raczej miało być uzyskanie dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta wytworzonej w jednym podmiocie leczniczym przez lekarzy w innych placówkach.

- To na razie nie działa, gdyż pojawił się problem braku edukacji pacjentów w zakresie korzystania z IKP. Zdecydowana większość pacjentów nie wie, że zgodę na wgląd do swojej dokumentacji medycznej musi udzielić właśnie poprzez Internetowe Konto Pacjenta - zaznaczają eksperci.

Uczestnicy XVII Forum Rynku Zdrowia będą, m.in. rozmawiali o tym, jak skuteczniej i szybciej wdrażać oraz wymieniać EDM pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

Czytaj też:

EDM. E-dokumentacja medyczna to wciąż fikcja. Pilnie potrzebna jest edukacja

EDM. CeZ organizuje szkolenia dla POZ, AOS i szpitali

Telemedycyna. Nadal wiele przed nami

Podczas Forum jedna z sesji poświęcona będzie telemedycynie, która sięga po coraz bardziej złożone technologie. Dlatego nie należy jej sprowadzać wyłącznie do udzielanych telefonicznie porad, co zdarzało się podczas epidemii COVID-19 - apelują eksperci.

Jak już informowaliśmy, zaostrzone zasady udzielania teleporad przez lekarzy specjalistów miały wejść w życie 1 października. Ministerstwo Zdrowia przełożyło ten termin do czasu przeanalizowania uwag zgłoszonych przez organizacje świadczeniodawców. - Obecnie trwa analiza dodatkowych uwag zgłoszonych przez organizacje świadczeniodawców - informuje nas Ministerstwo Zdrowia. Po zakończeniu tego procesu i wypracowaniu docelowych rozwiązań zapewniony zostanie odpowiedni okres na dostosowanie do przyjętych rozwiązań - poinformowało nas MZ.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowa z 2 lipca br. w sprawie standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, udzielanie teleporad przez placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) miało być rygorystycznie ograniczone.

Czytaj też: Teleporada. MZ wstrzymuje rewolucję. 1 października nieaktualny

Start-upy i nowe technologie medyczne. Przyspieszenie w czasie pandemii

Co zostanie z wyraźnego przyspieszenia prac nad nowymi technologiami medycznymi w czasie pandemii? To kolejne pytanie, na które będą odpowiadać eksperci podczas tegorocznej edycji Forum Rynku Zdrowia.

Podczas tego wydarzenia będziemy również rozmawiali, między innymi o rozwoju badań klinicznych (zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych), a także o rynku start-upów medycznych w Polsce.

Czytaj też: Start-Up-Med: Pandemia przyspieszyła innowacyjność

***

Poniżej wybrana tematyka sesji XVII Forum Rynku Zdrowia dotyczących cyfryzacji ochrony zdrowia, telemedycyny i rozwoju nowych technologii medycznych.

e-Zdrowie w Polsce 2021
18 października 2021 r., godz. 14.00-15.30
• W jaki sposób e-zwolnienia, e-recepta, e-skierowana i IKP zmieniają funkcjonowanie polskiej ochrony zdrowia
• Elektroniczna dokumentacja medyczna - jest obowiązkowa, ale papierowy obieg wciąż trzyma się mocno. Jak długo?
• Informatyzacja ochrony zdrowia - wybrane korzyści z perspektywy pacjenta

Cyfrowa transformacja medycyny w praktyce
19 października 2021 r., godz. 9.00-10.30
• Digitalizacja w zarządzaniu szpitalem - przykłady rozwiązań
• Budowanie ekosystemów zdrowotnych opartych na danych medycznych - szanse i wyzwania
• Technologiczne trendy i perspektywy rozwoju rozwiązań IT w ochronie zdrowia - chmura, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość

Bezpieczne i skuteczne leczenie na odległość, czyli jakie?
19 października 2021 r., godz. 11.00-12.30
• Telemedycyna mała i duża - od prostej teleporady do zaawansowanej diagnostyki
• Rozwiązania telemedyczne wkraczają do kolejnych obszarów terapeutycznych - od tego trendu nie ma odwrotu
• Warunki techniczne i bezpieczeństwo udzielania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem technologii

Miejsce Polski na mapie innowacyjnych technologii medycznych
19 października 2021 r., godz. 13.00-14.30
• Badania nad nowymi technologiami medycznymi, lekowymi i nielekowymi w Polsce - co zostanie z przyspieszenia w czasie pandemii?
• Komercyjne i niekomercyjne badania kliniczne w Polsce - szansa dla pacjentów, systemu ochrony zdrowia i gospodarki
• Dynamiczny rozwój start-upów medycznych w Polsce - jakie kierunki dominują?

Udział w powyższych sesjach potwierdzili już, między innymi:

• Dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych
Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
Szymon Chamuczyński, dyrektor Działu Produktów Masowych Asseco
Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA
Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology
Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny, Uniwersyteckie Centrum Klinicznego w Gdańsku
Paweł Kuśmierowski, Partner Associate, Deloitte
Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu
Jan Butkiewicz, Chmura dla zdrowia
• Prof. Oskar Kowalski, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni, Zakład Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Zdrowiu, Śląski Uniwersytet Medyczny
Marcin Romanowski, prezes Comarch Healthcare SA
Artur Białkowski, członek zarządu Medicover, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej
• Prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich
Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska Sp z o. o., Frescenius Medical Care Polska, członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej
Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies, Siemens Healthineers
Rafał Włach, dyrektor handlowy CompuGroup Medical Polska Sp. z o.o.
Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej
Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED
Ligia Kornowska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali, Liderka Koalicji AI w zdrowiu
Adam Dawidziuk, koordynator projektu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka Sp. z o.o., członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej

Cały program XVII Forum Rynku Zdrowia i rejestracja: www.forumrynkuzdrowia.pl

Na agendę XVII Forum Rynku Zdrowia składają się 22 sesje. Nie zabraknie w nich kluczowych zagadnień dla polskiej ochrony zdrowia, w tym dotyczących: strategii jej rozwoju w najbliższych latach; dostępności świadczeń; nowych technologii i cyfryzacji sektora medycznego; zarządzania placówkami; postępów w terapii wybranych jednostek chorobowych.

Organizowane od 2005 r. Forum Rynku Zdrowia stało się jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia, między innymi z udziałem: wybitnych postaci medycyny, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów placówek medycznych, pacjentów, ekspertów oraz lekarzy wielu specjalizacji.

Transmisje i retransmisje debat dostępne będą na stronie wydarzenia. Relacje oraz wnioski z sesji zamieszczać będziemy także w portalu rynekzdrowia.pl i magazynie Rynek Zdrowia.

18 października 2021 r. podczas Gali XVII Forum Rynku Zdrowia, już po raz piętnasty będziemy mieli zaszczyt i przyjemność wręczyć Portrety Polskiej Medycyny - coroczne wyróżnienia przyznawane przez redakcję magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum