Od 6 sierpnia obowiązkowe paszporty covidowe we Włoszech

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP03 sierpnia 2021 14:00

Od 6 sierpnia we Włoszech obowiązkowe będą paszporty covidowe. Bez nich nie wejdziemy do wielu miejsc, w tym między innymi restauracji, placówek kultury, obiektów sportowych.

Włochy. Od 6 sierpnia obowiązkowe paszporty covidowe / FOT. Shutterstock
  • Od 6 sierpnia Włochy wprowadzają obowiązkowe paszporty covidowe przy wejściu do m.in. restauracji, placówek kultury, obiektów sportowych
  • Dwie trzecie mieszkańców popiera wprowadzenie nowych ograniczeń
  • Jednocześnie od momentu, gdy ogłoszono decyzję w tej sprawie, w wielu miastach Włoch zorganizowano wiece przeciwników przepustek

Włochy. Od 6 sierpnia obowiązkowy paszport covidowy

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek, 6 sierpnia, obowiązku przepustki Covid-19 przy wejściu do wielu miejsc, w tym restauracji, placówek kultury, obiektów sportowych. Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 procent Włochów.

Na mocy rozporządzenia rządu Mario Draghiego przepustkę, wystawianą na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu trzeba będzie od 6 sierpnia okazywać przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów, na basen, do siłowni, parków rozrywki, na imprezy sportowe i targowe oraz na zjazdy i kongresy.

We Włoszech od 6 sierpnia paszport covidowy będzie wymagany przy wejściu do:

  • restauracji w zamkniętych pomieszczeniach
  • a także teatrów, kin, muzeów
  • basenów
  • siłowni
  • kasyn.

Dokument, który muszą okazywać wszyscy powyżej 12. roku życia, będzie też warunkiem wstępu na imprezy masowe, zjazdy czy targi. 

Włoska przepustka sanitarna wydawana jest osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki, mają aktualny negatywny test lub przeszły zakażenie.

Gastronomia we Włoszech protestuje

Od 23 lipca, gdy ogłoszono decyzję w tej sprawie, w wielu miastach Włoch zorganizowano wiece przeciwników przepustek. W manifestacjach uczestniczyli między innymi przedstawiciele branży gastronomicznej, którzy twierdzą, że wymóg ten to cios wymierzony w ich sektor, poszkodowany w rezultacie kilku lockdownów.

Sprawdź: Protesty w Berlinie. Koronasceptycy starli się z policją. 600 osób zatrzymano

Z sondażu, przedstawionego przez dziennik "Corriere della Sera" wynika, że dwie trzecie Włochów popiera obowiązek tzw. Green Pass. Nie aprobuje tych przepisów 24 procent mieszkańców kraju wskazując, że stanowią one poważne naruszenie wolności osobistej i zagrożenie dla działalności gospodarczej.

Prawie jedna czwarta ankietowanych popiera organizowane regularnie protesty przeciwko tzw. zielonej przepustce. 58 procent twierdzi zaś, że są one błędem.

Przedstawiciele włoskiego ministerstwa zdrowia wyjaśniają, że zasady stosowania przepustki będą dostosowywane do bieżącej sytuacji epidemicznej. Jest ona bardzo trudna i delikatna, bo - jak ogłosili eksperci - rozpoczęła się czwarta fala pandemii, a prawie 95 procent stwierdzanych obecnie zakażeń spowodował bardzo zaraźliwy wariant Delta koronawirusa.

Czytaj także: Obowiązkowe paszporty covidowe. Lista krajów coraz dłuższa. Od 6 sierpnia Włochy

Paszporty covidowe mają być konieczne również w czasie wszystkich podróży

Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że pod koniec sezonu letniego obowiązek okazywania przepustki może zostać rozszerzony we Włoszech na wszystkie podróże lotnicze oraz pociągami dużych prędkości.

Szef Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro przyznał pod koniec tygodnia, że pandemiczna mapa Włoch, która jest obecnie biała, może zacząć zmieniać kolory ze względu na wzrost zakażeń, przybywających w tempie 5-6 tys. dziennie.

Dlatego nie wyklucza się, że pod koniec sierpnia wiele regionów zostanie oznaczonych żółtą barwą, co może oznaczać powrót niektórych restrykcji, w tym na przykład wymóg noszenia maseczek na zewnątrz.

Czytaj również: Chorwacja zaostrza restrykcje w miejscowościach turystycznych. To przez wzrost zakażeń

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum