Od 24 stycznia urzędy zamknięte. Wchodzi praca zdalna. Jest tylko kilka wyjątków

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 06:00

24 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie covidowe, w którym rząd nakazał pracę zdalną w administracji publicznej. Urzędy będą pracowały zdalnie od 24 stycznia do 28 lutego. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków.

Od 24 stycznia urzędy zamknięte. Wchodzi praca zdalna. Jest tylko kilka wyjątków
Koronawirus w Polsce. Zamknięty urząd Fot. PAP/Artur Reszko
  • 24 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie covidowe Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
  • Dokument zakłada wprowadzenie obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej od 24 stycznia do 28 lutego. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków
  • Nowelizacja umożliwi ponadto wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach, tyle że ten przepis zacznie obowiązywać od 27 stycznia

Od 24 stycznia praca zdalna w urzędach. Rząd wprowadził kilka wyjątków

Rozporządzenie covidowe zostało opublikowane w piątek, 21 stycznia. Zakłada modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych
zadań o charakterze publicznym, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej.

- Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej - zastrzeżono w rozporządzeniu.

Jak wyjaśniono decyzja o obowiązkowej pracy zdalnej "ma zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów
administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi".

W tej samej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów zapisano możliwość wykonywania testów na koronawirusa w aptekach od 27 stycznia. 

Od 24 stycznia kwarantanna tylko 7 dni

Dodajmy, że również od 24 stycznia ma obowiązywać skrócona kwarantanna, czyli krótszy czas odosobnienia osoby zdrowej z powodu kontaktu z osobą chorą na COVID-19.

Decyzję w tej sprawie minister zdrowia Adam  Niedzielski ogłosił 21 stycznia. Następnie resort zdrowia doprecyzował zmiany w mediach społecznościowych.

- W związku z pojawiającymi się pytaniami po konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie - przekazał resort na Twitterze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum