Od 24 stycznia urzędy zamknięte. Wchodzi praca zdalna. Jest tylko kilka wyjątków
24 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie covidowe, w którym rząd nakazał pracę zdalną w administracji publicznej. Urzędy będą pracowały zdalnie od 24 stycznia do 28 lutego. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków.

- 24 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie covidowe Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
- Dokument zakłada wprowadzenie obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej od 24 stycznia do 28 lutego. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków
- Nowelizacja umożliwi ponadto wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach, tyle że ten przepis zacznie obowiązywać od 27 stycznia
Od 24 stycznia praca zdalna w urzędach. Rząd wprowadził kilka wyjątków
Rozporządzenie covidowe zostało opublikowane w piątek, 21 stycznia. Zakłada modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych
zadań o charakterze publicznym, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej.
- Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej - zastrzeżono w rozporządzeniu.
Jak wyjaśniono decyzja o obowiązkowej pracy zdalnej "ma zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów
administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi".
W tej samej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów zapisano możliwość wykonywania testów na koronawirusa w aptekach od 27 stycznia.
Darmowe testy w aptekach dla każdego. Jakie zasady?
Od 24 stycznia kwarantanna tylko 7 dni
Dodajmy, że również od 24 stycznia ma obowiązywać skrócona kwarantanna, czyli krótszy czas odosobnienia osoby zdrowej z powodu kontaktu z osobą chorą na COVID-19.
Decyzję w tej sprawie minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił 21 stycznia. Następnie resort zdrowia doprecyzował zmiany w mediach społecznościowych.
- W związku z pojawiającymi się pytaniami po konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie - przekazał resort na Twitterze.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)