Od 25 stycznia krótsza kwarantanna w Polsce. Wchodzą ważne zmiany

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia23 stycznia 2022 17:34

Koronawirus w Polsce. Na konferencji prasowej 21 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o skróceniu kwarantanny z powodu koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało od kiedy obowiązują nowe zasady w tej sprawie.

Od 25 stycznia krótsza kwarantanna w Polsce. Wchodzą ważne zmiany
Od 24 stycznia krótsza kwarantanna w Polsce. Wchodzą ważne zmiany Fot. Shutterstock
  • Decyzję o Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kwarantanna zostaje skrócona z dziesięciu do siedmiu dni
  • Ministerstwo doprecyzowało, że skrócona kwarantanna będzie obejmowała osoby kierowane na nią od poniedziałku, 24 stycznia
  • Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu kontaktu z osobą chorą na COVID-19 z powodu narażenia na zarażenie koronawirusem
  • Początkowo przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli, że skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od 24 stycznia Termin ten przesunięto na 25 stycznia

Skrócona kwarantanna od 25 stycznia

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiedział w piątek skrócenie od poniedziałku czasu przebywania na kwarantannie.

"W związku z pojawiającymi się pytaniami po konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie" - przekazał resort zdrowia na Twitterze jeszcze w piątek.

W niedzielę przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiedzieli, że termin obowiązywania nowych zasad przesunięto. 

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kwarantanna. Zasady w styczniu 2022

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl przepisów, co do zasady, kwarantanna trwała dotąd 10 dni. W niektórych przypadkach okres kwarantanny jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli podczas kwarantanny pojawią się objawy wskazujące na COVID-19, taka osoba powinna skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Lekarz ocenia stan zdrowia takiej osoby i zleca wykonanie testu.

Kiedy izolacja

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:

  • u osób objawowych – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • u osób bezobjawowych – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Izolacja w warunkach domowych zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Informacja o wyniku testu diagnostycznego znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Pacjent może również zostać poinformowany o wyniku testu telefonicznie – przez lekarza lub przychodnię POZ.

Po 7 dniach izolacji domowej lekarz POZ dzwoni do pacjenta, aby ustalić stan jego zdrowia. Jeśli nie ma objawów choroby, izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Jeśli lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu stwierdzi niepokojące objawy, może przedłużyć izolację. Przekaże tę informację pacjentowi, znajdzie się ona również w jego IKP.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum