Od 23 października będzie obowiązywać nowe rozporządzenie MZ ws. szczepień

Autor: WOK • Źródło: MZ, RCL, Rynek Zdrowia22 października 2021 11:00

Szczepienia. Ministerstwo Zdrowia skierowało do ogłoszenia rozporządzenie, które umożliwia osobom zaszczepionym poza Polską otrzymanie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w naszym kraju.

COVID-19. Zaszczepieni za granicą będą mogli szczepić się drugą dawką także w Polsce FOT. Grzegorz Michałowski/PAP
  • 22 października skierowano do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie ws. metody zapobiegania COVID-19
  • Celem zmiany jest kontynuacja w naszym raju szczepienia osób zaszczepionych pierwszą dawką poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśnia resort zdrowia
  • W opinii MZ zmiana wpłynie na poszerzenie możliwości uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazało się w piątek, 22 października rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Zostało skierowane do ogłoszenia.

Dopuszczenie kontynuacji szczepienia w Polsce

- Celem projektowanej zmiany jest dopuszczenie kontynuacji szczepienia osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również szczepionką znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podaje resort zdrowia w uzasadnieniu znowelizowanych przepisów.

W opinii MZ „zmiana wpłynie na poszerzenie możliwości uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w przywołanych przypadkach”.

Instytucją sporządzającą i publikującą wykaz odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy.

Wykaz preparatów, którymi możemy kontynuować szczepienie

- W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

MZ wskazuje, że obecnie „19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej”.

- Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki - odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego - zaznacza resort zdrowia.

Rozporządzenia - poniżej do pobrania.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum