Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe
Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje przypadki wydawania fałszywych paszportów covidowych. Certyfikaty bez szczepienia ma coraz więcej osób, często również te, które trafiają na oddziały covidowe. Ministerstwo Zdrowia, by ukrócić proceder zmienia zasady logowania do aplikacji gabinet.gov.

- - W NFZ pracuje zespół analityczny, który bada przypadki wydawania fałszywych certyfikatów covidowych - mówił wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski
- Paszporty covidowe bez szczepienia to ostatnio plaga. Wielu lekarzy zgłasza jednak, że wydawane są przez osoby, które skradły im dostępy do aplikacji gabinet.gov.
- W związku z tym od poniedziałku, 22 listopada, zmieniają się zasady logowania do aplikacji gabinet.gov. Będzie "podwójna certyfikacja"
Paszporty covidowe. NFZ analizuje przypadki fałszywych certyfikatów
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Poznaniu pytany o kwestie fałszywych certyfikatów, powiedział, że w Narodowym Funduszu Zdrowia pracuje bardzo dobry zespół analityczny, który analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatów covidowych.
Zaznaczył, że współpracuje on z policją.
- To są informacje, o których ja nie do końca mogę mówić, bo mają charakter niejawny - powiedział szef MZ.
Wyjaśnił, że zespół zajmuje się tym zagadnieniem nie tylko pod kątem śledzenia aktywności w internecie, ale również sprawdzania statystyk osób zaszczepionych.
Pod respiratorem okazuje się, że paszport covidowy był fałszywy
- Są niepokojące dane dotyczące osób posiadających certyfikat covidowy, które chorują na COVID-19. Jeśli, ich odsetek w jakimś regionie wyraźnie się różni, to sprawdzamy, czy szczepienie faktycznie miało miejsce - tłumaczył Niedzielski.
- Bo niestety mieliśmy do czynienia przynajmniej z kilkoma sytuacjami, że osoby miały certyfikat, trafiały na oddział, dochodziło nawet do tego najgorszego scenariusza, czyli śmierci i okazywało się, że te osoby nie były zaszczepione, tylko posiadały fałszywy certyfikat - dodał.
Prof. Flisiak: fala koronawirusa ze wschodu przeniesie się w inne rejony Polski
Handel fałszywymi paszportami covidowymi. Są zatrzymania
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że Komenda Główna Policji informowała ostatnio o zatrzymaniach w związku z handlem certyfikatami. Powiedział, że od 22 listopada będzie podwójna autoryzacja przy wystawianiu certyfikatów.
Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.
Czytaj: Ordynator psychiatrii zatrzymany. Policja pokazuje walizkę z pieniędzmi
ZUS ma nowe metody kontroli zwolnień lekarskich
Nowe zasady logowania do aplikacji gabinet.gov
Dwuetapowe logowanie oznacza, że od 22 listopada do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne będzie wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.
Do końca tego tygodnia użytkownicy mogą zalogować się do aplikacji gabinet.gov. na dotychczasowych zasadach.
Do tego czasu użytkownicy mogą też samodzielnie ustawić dwustopniowe uwierzytelniane podczas logowania się, a od dnia 22 listopada będzie ono obowiązkowe dla wszystkich korzystających z aplikacji gabinet.gov.
Czytaj: Lekarze rodzinni tłumaczą, dlaczego ustawa o cmentarzach budzi ich niepokój
Przy jakim poziomie zakażeń rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Niedzielski odpowiada
Sprawdź: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

ZOBACZ KOMENTARZE (1)