×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 2024 roku akredytacje szpitali przejmie NFZ. "Pracownicy CMJ przejdą do Funduszu"

Autor: Mariusz Polak • Źródło: ZZWRP/Rynek Zdrowia20 lutego 2023 12:40

Od 1 stycznia 2024 zlikwidowane zostanie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Zadania dotyczące programu akredytacji szpitali przejmie Narodowy Fundusz Zdrowia. - Pracownicy CMJ staną się pracownikami NFZ. Natomiast wizytatorzy CMJ będą wpisywani na listę wizytatorów NFZ - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.

Od 2024 roku akredytacje szpitali przejmie NFZ. "Pracownicy CMJ przejdą do Funduszu"
Od 1 stycznia 2024 akredytacją szpitali zajmować będzie się NFZ Fot. Shutterstock
  • Procedowana w Sejmie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada likwidację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
  • Zgodnie z projektem zadania CMJ dotyczące programu akredytacji szpitali od 1 stycznia 2024 r. przejmie Narodowy Fundusz Zdrowia
  • - Pracownicy CMJ staną się pracownikami Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast wizytatorzy CMJ z dniem 1 stycznia
    2024 r. będą wpisywani na listę wizytatorów NFZ - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia
  • O jakości zarządzania placówkami medycznymi będziemy rozmawiać podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który 9-10 marca 2023 zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zarejestruj się

Od 1 stycznia 2024 likwidacja Centrum Monitorowania Jakości

Zgodnie z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta od 1 stycznia 2024 roku zlikwidowane zostanie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które od wielu lat realizowało program akredytacji szpitali i monitorowało jakość w placówkach. Rolę CMJ przejmie Narodowy Fundusz Zdrowia. 

- Z dniem 1 stycznia 2024 roku pracownicy CMJ staną się pracownikami Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Natomiast wizytatorzy CMJ z dniem 1 stycznia 2024 r. będą wpisywani na listę wizytatorów NFZ - tłumaczy Dominika Janiszewska-Kajka, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi do stanowiska Zarząd Związku Województw RP dotyczącego ustawy o jakości.

Resort zdrowia wskazuje, że projekt reguluje kwestie naborów wizytatorów w drodze otwartego, konkurencyjnego postępowania kwalifikacyjnego, a osoba pełniąca funkcję wizytatora musi mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby móc przeprowadzać przeglądy akredytacyjne.

W ustawie założono, że wizytatorem może być osoba, która:

  • posiada wykształcenie wyższe;
  • posiada wiedze i doświadczenie oraz znajomość regulacji prawnych niezbędnych do przeprowadzenia przeglądu akredytacyjnego;
  • posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w podmiotach wykonujących działalność leczniczą dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków wizytatora;
  • nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • korzysta z pełni praw publicznych; uzyskała ocenę pozytywną z
    etapów naboru.

- Zdaniem projektodawcy wizytator nie jest pracownikiem i nabór wizytatorów nie stoi w sprzeczności z realizacją świadczeń w oparciu o umowę NFZ. Należy również podkreślić, że w art. 38 ust. 4 projektu ustawy uregulowano przypadki, w których wizytator podlega wyłączeniu na wniosek bądź z urzędu - czytamy w piśmie.

Wyjaśniono również, że premiowanie jednostek posiadających certyfikat jakości zostało uregulowane w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, gdzie określono wartości współczynników korygujących za posiadanie akredytacji.

Ustawa o jakości. Rejestr Zdarzeń Niepożądanych

Ministerstwo Zdrowia podkreśla także, że ustawa wprowadzi system monitorowania zdarzeń niepożądanych, który oparty jest "na wewnętrznym systemie zarządzania jakością i bezpieczeństwem oraz na Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych".

- Wewnętrzny system stanowi podstawę systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych, ponieważ właśnie do tego systemu personel będzie zgłaszał zdarzenia niepożądane. Natomiast Rejestr Zdarzeń Niepożądanych to system centralny, który zbiera ogólne informacje o zdarzeniach niepożądanych - wyjaśnia Janiszewska-Kajka.

- W projekcie ustawy zawarto zakaz działań represyjnych w stosunku do osób, które zgłaszają zdarzenie niepożądane oraz pozostałych członków personelu podmiotu wykonującego działalność leczniczą biorących udział w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej - dodaje.

Wskazuje, że w dokumencie reguluje się możliwość zastosowania przez sąd nadzwyczajnego złagodzenia kary w stosunku do lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, fizjoterapeuty, farmaceuty lub diagnosty laboratoryjnego.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta?

Przypomnijmy, że ustawa o jakości w lutym trafiła do Sejmu. Po przegranym przez PiS głosowaniu w Komisji Zdrowia spadła jednak z porządku obrad

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia minister  Adam Niedzielski nazwał to "wypadkiem przy pracy". Przekonywał jednocześnie, że projekt ustawy wróci do Sejmu. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 7-9 marca.

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

  • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
  • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
  • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
  • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
  • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze