Od 15 maja bez maseczek na otwartej przestrzeni, ruszają ogródki restauracyjne

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia14 maja 2021 19:39

Od soboty noszenie maseczek na otwartej przestrzeni nie będzie już konieczne. Resort zdrowa przypomina główne zasady wynikające z rządowego rozporządzenia.

Od 15 maja bez maseczek na otwartej przestrzeni, ruszają ogródki restauracyjne
Noszenie maseczek na otwartej przestrzeni nie będzie już konieczne; FOT. PTWP
  • Od 15 maja nie trzeba już nosić maseczek na otwartej przestrzeni, pod warunkiem zachowania dystans przynajmniej 1,5 m
  • Nadal jednak zakrywać usta i nos trzeba, m.in. w środkach transportu publicznego, w samolotach, na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach
  • Przepisy w takim kształcie mają obowiązywać na razie do 5 czerwca
  • Także od 15 maja restauracyjne ogródki mogą przyjmować gości

- Od soboty nie trzeba już nosić maseczek na otwartej przestrzeni, pod warunkiem jednak, że do innej osoby jesteśmy w stanie zachować dystans przynajmniej 1,5 m - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu

- Czyli wychodząc na dwór nie musimy już zakrywać ust i nosa. Maseczkę jednak zawsze powinniśmy mieć ze sobą, ponieważ niewykluczone jest to, że będziemy odwiedzać miejsca zamknięte, np. różnego rodzaj sklepy - wyjaśnił.

Zaznaczył, aby pamiętać o tym, że nadal musimy zachować bezpieczną odległość do innych osób - co najmniej 1,5 m - z którymi nie mieszkamy. - Obowiązek zachowania dystansu nie znika. Dlatego też wszędzie tam, w przestrzeni otwartej, gdzie nie możemy zachować tego dystansu 1,5 m, a nie jest to dla nas najbliższa osoba, powinniśmy zasłonić nos i usta dla naszego i innych bezpieczeństwa - powiedział.

Rzecznik resortu zdrowia przypomniał, że przepisy w takim kształcie mają obowiązywać na razie do 5 czerwca, a to czy zostaną przedłużone, zależy w głównej mierze od nas samych. - Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, ten przepis zostanie przedłużony. Należy jednak znowu podkreślić, że to od nas zależy, jak będą wyglądały kolejne dni, tygodnie z obostrzeniami i ich możliwym luzowaniem -stwierdził.

Kiedy nadal musimy zakrywać usta i nos

Bez maseczki możemy przebywać od soboty w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych.

Nadal jednak zakrywać usta i nos trzeba w:

  • Środkach transportu publicznego, w samolotach
  • Na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach oraz w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej)
  • W budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Kto nie musi nosić maseczek

Zakrywać ust i nosa nie muszą także osoby z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub mające trudność samodzielnie to robić, osoby z trudności z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Jednak na żądanie wskazanych w przepisach służb, czyli policji, straży granicznej, gminnej lub ochrony kolei, w przypadku gdy podróżujemy pociągiem, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdza, że osoba może korzystać z takiego uprawnienia ze względu na stan zdrowia.

Ponadto z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są osoby podczas sprawowania kultu religijnego, jak również osoby wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy. Bez maseczek mogą pozostawać osoby przebywającej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży. Nie trzeba zakładać maseczki także w czasie jazdy konnej.

Uwalnianie gastronomii

Także od 15 maja restauracyjne ogródki mogą przyjmować gości. To ważna data dla branży, która była zamknięta z powodu lockdownu od października - przypomina portal Horecatrends.pl.

Wszystko musi się odbywać w określonym reżimie sanitarnym, czyli należy zachować dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

28 maja br. do pracy mogą wrócić restauracje i kawiarnie wewnątrz. Wcześniej zapowiadano powrót gastronomii na 29 maja. Gastronomia wróci - w reżimie sanitarnym, warunkiem jest: maks. 50 proc. obłożenia, dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum