Od 1 stycznia ważne zmiany w opiece długoterminowej

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia05 grudnia 2022 12:00

Od 1 stycznia NFZ wprowadza zmiany w zasadach opieki długoterminowej. Mają usprawnić prace placówek i pozwolić na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących.

Od 1 stycznia ważne zmiany w opiece długoterminowej
Ważne zmiany w opiece długoterminowej. Wchodzą 1 stycznia Fot. AdobeStock

 

Od 1 stycznia ważne zmiany w opiece długoterminowej

30 listopada na stronach NFZ opublikowano nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowe.

Nowe przepisy wchodzą 1 stycznia 2023 roku. 

- Wprowadzana zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców udzielających świadczeń rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej do ustalenia - przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych - czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon świadczeniobiorcy - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w uzasadnieniu do projektu zarządzenia.

Jak wyjaśniają przedstawiciele NFZ, proponowane rozwiązanie "ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości, polegających na wykazywaniu przez świadczeniodawców pacjentów do rozliczeń, w przypadku, gdy pacjent ten zmarł w szpitalu".

Zmiany mają skrócić kolejki do opieki długoterminowej

- Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu, pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie - wskazano w uzasadnieniu.

Jak argumentuje NFZ, zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który został skierowany do szpitala, jest niezbędne w celu prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15 proc. wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu.

Dlatego - jak dodano - ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego.

Pełna treść zarządzenia jest dostępna na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze