Od 1 stycznia koniec stanu zagrożenia epidemią? Premier nie mówi "nie"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 17:50

Grypa jest obecnie prawdopodobnie większym zagrożeniem epidemicznym niż koronawirus. Czy stan zagrożenia epidemią SARS-CoV-2 zostanie zniesiony 1 stycznia 2023 r.? Pojawiły się takie informacje. Ustosunkował się do nich premier Mateusz Morawiecki - nie powiedział "nie".

Od 1 stycznia koniec stanu zagrożenia epidemią? Premier nie mówi "nie"
Czy stan epidemii koronawirusa zostanie zniesiony z początkiem roku? Fot. Shutterstock
 • Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że z dniem 1 stycznia w Polsce zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego koronawirusem
 • O potwierdzenie ich poproszony został dzisiaj premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej
 • Szef rządu gościł w Czeladzi. Odwiedził szpital, gdzie polscy, ukraińscy i kanadyjscy lekarze sprawują opiekę nad rannymi ukraińskimi żołnierzami

"Wolimy upewnić się w wielu ośrodkach"

 - Już tyle razy zostaliśmy zaskoczeni przez obrót wypadków w przypadku epidemii koronawirusa, że wolimy upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych, a także patrzeć na to co robią inni  - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki w Czeladzi, odpowiadając na pytania dziennikarzy w trakcie konferencji prasowej. Zorganizowano ją w trakcie wizyty szefa rządu w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, gdzie lekarze z Polski, Ukrainy i Kanady opiekują się rannymi ukraińskimi żołnierzami. Trwa tu misja medycznego wsparcia dla żołnierzy i cywilów dotkniętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Od kilku tygodni wolontariusze z Canada-Ukraine Foundation wspólnie z polskimi i ukraińskimi lekarzami  otaczają specjalistyczną opieką chirurgiczną poszkodowanych w wojnie pacjentów ze złożonymi defektami pourazowymi, którzy w innym przypadku nie otrzymaliby leczenia. Na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w szpitalu utworzono dodatkowy oddział. W Czeladzi pracują m.in. anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń oraz pediatrzy. Lekarzy wspomagają kanadyjska kadra pielęgniarek, farmaceuci, specjaliści IT, a także polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi.

Morawiecki został zapytany o zniesienie stanu epidemii z dniem 1 stycznia 2023 r., gdyż w "pojawiły się takie niepotwierdzone informacjie".

- Wprawdzie COVID-19 jesienią tego roku, wreszcie już można powiedzieć,  nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawialiśmy. Robiliśmy latem regularne spotkania rady i specjalistów na temat tego, co wyniknie z kolejnej, chyba już  szóstej fali koronawirusa. Nawet dziś w opinii medyków wydaje się, że to grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna jak koronawirus jak do tej pory - mówił premier. - Więc nie wykluczamy takiego rozwiązania, ale jeszcze chwilę czasu potrzebujemy, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić  - podsumował Mateusz Morawiecki.

Dodajmy, że w raporcie opublikowanym w poniedziałek 28 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 94 zakażeniach koronawirusem ostatniej doby w naszym kraju. Wykonano blisko 2 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2. Dodajmy, że od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze