Od 1 marca zmiana zasad udzielania nocnej opieki medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2011 18:54

Od wtorku (1 marca) zmieniają się zasady dotyczące udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. NFZ zapewnia, że pacjenci zyskają możliwość korzystania z porad medycznych w dodatkowych placówkach.

Od 1 marca zmiana zasad udzielania nocnej opieki medycznej

Jednak w niektórych województwach zmniejszono liczbę takich przychodni.  

Zlikwidowany zostaje obowiązek rejonizacji, pacjenci będą mogli wybierać lecznicę, w której chcą skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak informuje NFZ, uruchomione mają zostać dodatkowe punkty przyjmowania chorych w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych.  

Fundusz chce, by zmiany spowodowały zmniejszenie odległości od miejsca zamieszkania pacjenta do lecznicy, w której otrzyma poradę lekarską. Zapewnia, że kontraktów nie podpisano tylko z tymi placówkami, w których standardy udzielanych świadczeń nie były zadowalające, a pacjenci nie otrzymywali niezbędnej pomocy.  

Jednocześnie jednak na przzykład w woj. zachodniopomorskim liczba punktów nocnej pomocy medycznej zmniejszyła się z 106 do 25. W stolicy regionu, Szczecinie, będą cztery. Wcześniej było ich tam 10 ‒ poinformowała rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

Jak dodała, w całym województwie w nocy dyżurować będą 43 zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Według danych oddziału NFZ do punktów nocnej opieki medycznej w regionie zgłasza się średnio na dobę niecałe 1900 osób. Dotąd było to średnio 18 pacjentów na dyżur. Po zmianach jeden lekarz powinien przyjąć podczas dyżuru ok. 40 pacjentów.  

Koszur podkreśliła, że w wielu przypadkach z nocnej opieki medycznej korzystali pacjenci, którzy powinni zgłosić się do lekarza pracującego w dni powszednie miedzy godz. 8. a 18.  

Także w województwie śląskim zmniejszyła się liczba miejsc, w których świadczona jest nocna i świąteczna opieka lekarska ‒ z 76 do 52. Nie zmieniła się natomiast suma pieniędzy przeznaczona na te świadczenia.  

W woj. pomorskim liczba punktów udzielających świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o ok. jedną trzecią. Rzecznik prasowy oddziału NFZ w Gdańsku, Mariusz Szymański poinformował w poniedziałek PAP, że od 1 marca usługi świadczone będą w 33 punktach; dotychczas było ich 55. Jeden punkt przypada teraz na 30 tys. mieszkańców. W Gdańsku pomoc będzie udzielana w pięciu punktach, w Gdyni w dwóch, a w Sopocie ‒ w jednym.  

Tłumacząc zmniejszenie liczby przychodni rzecznik powiedział, że „Fundusz chce, by ilość przeszła w jakość”. Zapewnił, że w Pomorskiem w każdym punkcie udzielającym nocnej i świątecznej opieki medycznej dyżurować będzie co najmniej dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki, co oznacza, że każdy punkt będzie świadczył też pomoc wyjazdową. Przypomniał, że przy wyborze punktu pacjenta nie obowiązuje rejonizacja.  

Natomiast w Wielkopolsce liczba punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o dwa ‒ z 46 dotychczas do 44. W województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim liczba zespołów zapewniających nocną opiekę zdrowotną się nie zmieniła.  

Liczba takich miejsc zwiększy się natomiast we Wrocławiu; do tej pory było ich 29, a od marca będzie 33 ‒ poinformowała rzeczniczka tamtejszego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska.  

Także w Warszawie będą dodatkowe placówki, m.in. w dzielnicach: Praga Południe, Włochy, Ursus, Mokotów, Rembertów, Wesoła ‒ ogólna liczba lecznic pozostanie jednak bez zmian ‒ przekazała rzeczniczka mazowieckiego NFZ, Wanda Pawłowicz.  

Na Podkarpaciu działać będzie 26 ośrodków udzielających nocnej i świątecznej opieki medycznej. Są to zarówno placówki publiczne, m.in. pogotowia i szpitale, jak i niepubliczne. Jak tłumaczył rzecznik NFZ w Rzeszowie, Marek Jakubowicz, dotychczas świadczeniodawcy nie zapewniali kompleksowej opieki, a jedynie cząstkową, dlatego też trudno jest porównać obecną liczbę punktów udzielających tego typu pomocy medycznej z liczbą z ubiegłego roku.  

W woj. łódzkim działać będzie 35 punktów sprawujących nocną i świąteczną opiekę medyczną ‒ sześć w samej Łodzi, gdzie do dyspozycji pacjentów będzie w sumie 29 zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki, którzy w razie potrzeby mają udzielać pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego.  

W woj. lubelskim opiekę w nocy i święta będą pełnić 24 placówki, a w nich 52 zespoły medyczne złożone z lekarza i pielęgniarki.

W regionie kujawsko-pomorskim dotychczas podpisano umowy z 25 placówkami udzielającymi pomocy w dni świąteczne i nocą. Do rozstrzygnięcia pozostały jednak konkursy w czterech powiatach: chełmińskim, mogileńskim, radziejowskim i tucholskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum