Od 1 lipca bez limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Premier: będziemy skracać kolejki do lekarzy

Autor: PAP • Źródło: PAP30 czerwca 2021 07:17

Mateusz Morawiecki zapowiedział skrócenie kolejek do lekarzy. - Od 1 lipca znosimy wszelkie limity przyjęć do specjalistów i to będzie standard, który wdrażamy - powiedział szef rządu.

Od 1 lipca bez limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Premier: będziemy skracać kolejki do lekarzy
Premier zapowiada skrócenie kolejek do lekarzy/Fot. PTWP
  • Od 1 lipca NFZ znosi wszystkie limity przyjęć do specjalistów
  • - Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim - powiedział we wtorek, 29 czerwca, Mateusz Morawiecki.
  • Zniesienie limitów u specjalistów jest także jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego rządu PiS

Morawiecki: będziemy skracać kolejki do specjalistów

Szef rządu na konferencji prasowej podkreślił, że Polacy niedługo dostrzegą postęp w poprawie służbie zdrowia. Jednym z takich działań - jak wskazał - jest zniesienie limitów do lekarzy specjalistów.

Od 1 lipca znosimy wszelkie limity przyjęć do specjalistów i to będzie standard, który wdrażamy. Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim, to mogę na początek przynajmniej obiecać - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie wtorkowej konferencji prasowej.

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Pozostałe rozwiązania obejmują Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Od 1 lipca bez limitów przyjęć do specjalistów

Projekt w sprawie zniesienia limitów do specjalistów został w piątek skierowany do konsultacji publicznych.

Zaproponowano w nim zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia polegające na wyłączeniu z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej.

Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

W projekcie przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2021 r.

Zniesienie limitów u specjalistów jest także jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum