Od 1 grudnia nowe limity. Szułdrzyński: restrykcje na miarę politycznych możliwości

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 listopada 2021 06:43

Zdaniem dra Konstantego Szułdrzyńskiego z Rady Medycznej,  obecne limity nie są przestrzegane, a kolejne niewiele zmienią. W rozmowie z PAP, ekspert stwierdził, że nowe restrykcje są Obecne limity w pomieszczeniach zamkniętych są "nie na miarę potrzeb, ale politycznych możliwości".

Od 1 grudnia nowe limity. Szułdrzyński: restrykcje na miarę politycznych możliwości
Od 1 grudnia będą nowe limity w pomieszczeniach zamkniętych. Fot. Shutterstock
  • Dr Konstanty Szułdrzyński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wprowadzone limity nie są w żaden sposób egzekwowane
  • Zdaniem eksperta duża liczba zgonów z powodu COVID-19 będzie się utrzymywać przez kolejny miesiąc
  • - Obostrzenia podjęto, aby nie można było powiedzieć, że rząd nic nie zrobił. Tak naprawdę nie mam w ogóle wątpliwości, że rząd doskonale wie, co trzeba byłoby zrobić - skomentował dr Szułdrzyński

"Obostrzenia podjęto, żeby nie powiedzieć, że rząd nic nie zrobił"

"To nie są restrykcje na miarę potrzeb, ale na miarę politycznych możliwości" - podkreślił w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński. Dodał, że tego rodzaju ruch nie był ze strony rządu konsultowany z Radą Medyczną. W zasadzie w przypadku tak "kosmetycznych" zmian dr Szułdrzyński nie widzi potrzeby takiej konsultacji.

- Obecne limity są kompletnie nierespektowane, nieegzekwowane. Tak będzie i z kolejnymi. To co jest najskuteczniejsze z punktu widzenia medycznego, zostało zawarte w rekomendacjach Rady Medycznej. Ostatnio także w apelu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, pod którym podpisała się większość członków Rady Medycznej - wskazał dr Szułdrzyński.

Ekspert wskazał, że obserwowane obecnie bardzo duże liczby zgonów z powodu COVID-19 będą w jego ocenie utrzymywały się jeszcze przynajmniej miesiąc.

- Dzisiejsze obostrzenia podjęto, aby nie można było powiedzieć, że rząd nic nie zrobił. Tak naprawdę nie mam w ogóle wątpliwości, że rząd doskonale wie, co trzeba byłoby zrobić. Uważam też, że rząd chciałby to wprowadzić, ale rozumiem, iż jest to kwestia sytuacji politycznej, której zakładnikami wszyscy - włącznie z decydentami - się znaleźliśmy - podsumował dr Szułdrzyński.

Czytaj: GIS wyda rekomendacje dla podróżujących do krajów, gdzie wykryto wariant omikron koronawirusa

L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

 

 

Wprowadzono nowe limity

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia "zapatruje się dobrze". Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa - omikron - i gdzie zaczyna on dominować.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów - np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Sprawdź też: Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Zaostrzone limity w restauracjach, kościołach i na weselach

Od początku grudnia obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum