×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ochrona zdrowia a wojna w Ukrainie. Pieniądze, kadry i zagrożenia na EEC 2022

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia06 kwietnia 2022 10:24Aktualizacja: 06 kwietnia 2022 11:56

Polska ochrona zdrowia a wojna w Ukrainie - będą jednym z tematów tegorocznej 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Kongres odbędzie się  w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ochrona zdrowia a wojna w Ukrainie. Pieniądze, kadry i zagrożenia na EEC 2022
Europejski Kongres Gospodarczy (EEC 2022) odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Fot. PTWP
  • 14. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2022) odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
  • W agendzie wydarzenia nie zabrakło również tematów dotyczących ochrony zdrowia. Mowa będzie m.in. o nowych technologiach w sektorze medycznym oraz przemyśle farmaceutycznym
  • Ponadto zaplanowano dyskusję polskiej ochronie zdrowia w kontekście wojny w Ukrainie
  • Jakie kadrowe wyzwania stoją przed szpitalami i przychodniami? Czy finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach napływu obywateli Ukrainy są wystarczające? - to niektóre z pytań, na które odpowiedzą prelegenci

Ochrona zdrowia na EEC 2022 w Katowicach

Największą w Europie Centralnej debatę o przyszłości europejskiej gospodarce zaplanowano w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W agendzie wydarzenia tradycyjnie nie zabrakło tematów związanych z ochroną zdrowia. Mowa będzie o planowanej reformie szpitalnictwa, wyzwaniach dla POZ, długu zdrowotnym, ale również o wyzwaniach, jakie stoją przed ochroną zdrowia w kontekście napływu uchodźców z Ukrainy. 

Panel "Polska ochrona zdrowia a wojna w Ukrainie – od lekarza POZ do szpitala" zaplanowano 26 kwietnia o godzinie 11.30.

W dyskusji będzie mowa o kadrowych przygotowaniach szpitali i innych placówek ochrony zdrowia do przyjmowania uchodźców wojennych, ale też o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w tym kontekście.

- Czy przyjęte rozwiązania są wystarczające? Co z dokumentacją medyczną, refundacją leczenia, niezbędnymi tłumaczeniami czy warunkami zatrudnienia medyków z Ukrainy w Polsce - między innymi na te pytania odpowiedzą uczestnicy debaty. 

Do udziału w sesji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):

  • Bartłomiej Ł. Chmielowiec*, Rzecznik Praw Pacjenta
  • Wojciech Cyrul*, dyrektor naczelny, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
  • Waldemar Kraska*, sekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia (obecność niepotwierdzona)
  • Zofia Małas, prezes, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
  • Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor, Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ, członek Rady Naczelnej, Polska Federacja Szpitali 
  • Andrzej Matyja*, prezes, Naczelna Rada Lekarska (obecność niepotwierdzona)
  • Jarosław Wieczorek, dyrektor, Szpital Ginekologiczno-Położniczy Łubinowa 3 w Katowicach, konsul honorowy Ukrainy w Katowicach
  • Tomasz Zieliński, wiceprezes, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie

Rejestracja na 14. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2022) odbywa się na stronie eecpoland.eu

Sesje zdrowotne na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Program 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmuje blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.

– Podjęliśmy decyzję o aktualizacji tegorocznego programu, dopasowując go do bezprecedensowego wyzwania, wobec którego stanęła Europa. Kwietniowy Kongres będzie okazją do omówienia kluczowych problemów związanych z sytuacją w Ukrainie, a wnioski z dyskusji mogą stać się fundamentem tworzenia planów na najbliższą przyszłość i tych długoterminowych  – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pozostałe sesje zdrowotne na EEC2022:

25 kwietnia 2022 r. | 12.30-14.00; System ochrony zdrowia doświadczony pandemią – szanse i wyzwania 

  • COVID-19 na nowo definiuje strategię ochrony zdrowia. Pandemia poligonem dla funkcjonowania wszystkich ogniw opieki zdrowotnej i społecznej. Planowana rewolucja w szpitalnictwie, zmiany w POZ i opiece specjalistycznej – przegląd rozwiązań. Finansowanie i alokacja środków w systemie – wyciągamy wnioski z pandemii? Dług zdrowotny w wybranych dziedzinach (onkologia, kardiologia, neurologia) – jak go zniwelować? Efektywna opieka nad pacjentami, czyli jaka? Polski system ochrony zdrowia a napływ uchodźców z Ukrainy – czy jesteśmy przygotowani?

25 kwietnia 2022 r. | 14.30-16.00; Nowe technologie w sektorze medycznym

  • Rewolucja technologiczna w medycynie – czy jesteśmy na nią przygotowani? Kim jest lekarz przyszłości? Sztuczna inteligencja w sektorze medycznym – to już się dzieje. Algorytmy wspierają proces diagnostyczno-terapeutyczny. Między medycyną statystyczną a spersonalizowaną. Technologie informacyjne w ochronie zdrowia z perspektywy pacjentów – od prostych aplikacji do e-dokumentacji medycznej. Medtech i healthtech – nowe technologie w rękach menedżerów sektora medycznego. Technologie i efektywne zarządzanie.

25 kwietnia 2022 r. | 16.30-18.00; Przemysł farmaceutyczny

  • Miejsce i znaczenie farmacji w innowacyjnej gospodarce – świat, Europa, Polska. Substancje czynne – oblicza bezpieczeństwa lekowego i zdrowotnego w dobie pandemii i nie tylko. Produkcja leków a zaburzenia w łańcuchach dostaw. Kluczowe warunki rozwoju inwestycji i aktywności naukowo-badawczej przemysłu farmaceutycznego. FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – jeden z głównych programów finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027. Cele i dostępne środki. Potencjalni beneficjenci FENG w sektorze farmaceutycznym – rola współpracy z nauką. Polscy producenci leków na światowej mapie farmacji – dziś i jutro.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum