Ochrona zdrowia: Kujawsko-Pomorskie na końcu rankingu województw

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora • • 17 maja 2015 17:41

Kujawsko-pomorska służba zdrowia wymaga dużych zmian - tak wynika z najnowszego Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia.

Ochrona zdrowia: Kujawsko-Pomorskie na końcu rankingu województw

Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia to ranking, który ocenia, jak w Polsce funkcjonuje służba zdrowia. Zwraca też uwagę na to, jakie są mocne i słabe strony opieki medycznej w poszczególnych województwach. Regiony konkurują ze sobą w trzech kategoriach: gospodarka finansowa, poprawa stanu zdrowia mieszkańców i jakość ochrony zdrowia.

W pierwszej kategorii oceniano poprawę stanu zdrowia mieszkańców. Badacze sprawdzali, ile osób w danym województwie przeżyło co najmniej pięć lat od momentu rozpoznania raka jelita grubego i raka piersi. Ważna była liczba pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu: niewydolności serca, chorób dolnych dróg oddechowych i cukrzycy. W tej kategorii policzono też, ile osób poszło na mammografię, cytologię i szczepienia. W tej kategorii Kujawsko-Pomorskie jest na przedostatnim, piętnastym miejscu.

Druga kategoria to efektywna gospodarka finansowa. Tutaj badacze sprawdzili, ile placówki wydają pieniędzy na opiekę długoterminową. Policzyli też, ile szpitalnych łóżek przypada na 10 tys. mieszkańców. Kujawsko-Pomorskie znowu jest na szarym końcu - zajęło czternaste miejsce.

Ostatnia kategoria to jakość konsumencka. Tutaj ważne jest, czy pacjent jest zadowolony ze swojego leczenia i ile czeka na badanie lub wizytę u specjalisty. Kujawsko-Pomorskie znalazło się na dziesiątym miejscu.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum