Oceny i komentarze: jak wypadli uczestnicy zdrowotnej debaty

Autor: TVN24, wp.pl, MS/Rynek Zdrowia • • 03 września 2011 12:01

W ciągu 75 minut, w trakcie pięciu rund, czterech polityków największych partii (poza PiS) dyskutowało w piątek (2 września) w studiu TVN24, o ochronie zdrowia i polityce społecznej.

Oceny i komentarze: jak wypadli uczestnicy zdrowotnej debaty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rozmowie wzięli udział minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki z SLD, minister pracy Jolanta Fedak z PSL oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz z PJN.

PiS, będące największą partią opozycyjną, odmówiło udziału. Zgodnie z wynikami sondy, którą przeprowadziła stacja TVN24 w swoim portalu, w trakcie debaty zdecydowanie najlepiej wypadła Ewa Kopacz. Poparcia udzieliło jej 68 proc. głosujących. Na drugim miejscu znalazł się Marek Balicki z 20 proc. poparciem. Po zaledwie klika procent głosów uzyskali Andrzej Sośnierz - 7 proc. i Jolanta Fedak - 5 proc. (dane z 3 września, godz. 11.00).

Małgorzata Subotić z Rzeczpospolitej, w rozmowie z Wirtualną Polską wskazuje na wyraźną przewagę minister Kopacz i Fedak: - Obie panie miały dużą przewagę nad swoimi rozmówcami - mówi Subotić. - Były jak dwie tygrysice, przyćmiły nawet niekwestionowanego specjalistę od służby zdrowia i dobrego polityka, Marka Balickiego.

Inaczej dyskusję w studiu TVN24 ocenia politolog  dr Rafał Chwedoruk z UW: - Z reguły po debatach z ostatnich lat trudno wskazać zdecydowanego zwycięzcę, ze względu na perfekcyjne przygotowanie polityków i daleko posuniętą reżyserię debat przez sztaby wyborcze - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska dr Rafał Chwedoruk.

- Tym razem jednak po debacie tych czterech polityków, jak rzadko kiedy widać wyraźnego zwycięzcę w postaci Marka Balickiego - stwierdził Chwedoruk. - Jego przekaz jako jedyny spośród tej czwórki był klarowny, to jego przesłanie sprowadzające się do stwierdzenia "szpital to nie fabryka", zapamiętali wyborcy niezaangażowani na co dzień w politykę.

Zdaniem Chwedoruka, "absolutnym przegranym" debaty był Andrzej Sośnierz z PJN: - Trudno było zrozumieć, o co chodzi tej partii, jaką alternatywę przedstawia wobec koncepcji PO, SLD i innych formacji.

- Panie z koalicji miały niewielką przewagę nad panami z opozycji - uważa Cezary Michalski, publicysta "Krytyki Politycznej". - Zaskakująco dobra Fedak. Komunikatywna, broniąca rządu, a nie tylko PSL, obdarzona refleksem schodziła z niewygodnych tematów i podrzucała wygodne.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze