Obwód kaliningradzki: 350 medyków odmówiło pracy podczas pandemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2020 21:39

Około 100 lekarzy i 250 innych pracowników medycznych w obwodzie kaliningradzkim odmówiło pracy w okresie walki z koronawirusem - poinformował w poniedziałek (4 maja) szef departamentu zdrowia we władzach tego rosyjskiego regionu Aleksandr Krawczenko.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Mamy dość dużo ludzi, którzy odmówili okazywania pomocy medycznej w tym niełatwym okresie - około stu lekarzy i 250 osób średniego personelu medycznego"- powiedział Krawczenko na spotkaniu z dziennikarzami.

Ocenił, że "nie ma prawa potępiać" osób, które podjęły taką decyzję. Niemniej - wskazał - oznaczało to, że "faktycznie około 350 osób jeszcze przed początkiem tej całej historii z koronawirusem wstało i wyszło".

Władze nie otrzymały zaleceń z Moskwy, by na urlopy wysyłać lekarzy w wieku powyżej 65 lat i ci, którzy uznali, że są gotowi pracować, pozostali w szpitalach - dodał urzędnik.

Krawczenko przyznał, że zakażenia koronawirusem odnotowano praktycznie we wszystkich placówkach medycznych regionu. Obecnie 93 osoby z personelu medycznego są leczone z powodu Covid-19. W największej lecznicy, obwodowym szpitalu klinicznym, gdzie pracuje 1,5 tysiąca osób, wśród medyków zachorowało około 100 osób.

3 maja poinformowano o śmierci zakażonej koronawirusem pielęgniarki tego szpitala.

W sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim odnotowano dotąd 524 zakażenia koronawirusem, w tym 45 wykryto w ciągu ostatniej doby. 35 pacjentów jest w stanie ciężkim. Zmarło dotąd dziewięć osób.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum