Obowiązkowe testy na COVID-19. Nowe zasady od 15 grudnia

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 06:06

Paszport covidowy nie zwolni z testu. Osoby mieszkające zakażonymi, u których potwierdzono COVID-19, mimo certyfikatów covidowych będą musiały poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Obowiązkowe testy na COVID-19. Nowe zasady od 15 grudnia
Od 15 grudnia obowiązkowe testy na kwarantannie, jeśli domownik ma COVID-19 Fot. Shutterstock
  • Osoby będące na kwarantannie z powodu chorego domownika będą musiały poddać się testowi na covid mimo paszportu covidowego
  • Ten obowiązek wejdzie w życie 15 grudnia
  • Zmienią się też m.in. limity w kinach czy restauracjach: z 50 do 30 procent osób niezaszczepionych

Obowiązkowe testy na kwarantannie, jeśli domownik ma COVID-19

- Od 15 grudnia wprowadzamy obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 - poinformował podczas wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z nowymi zasadami, nawet osoba, która legitymuje się certyfikatem covidowym, a trafi na kwarantannę z powodu mieszkania z osobą zakażoną, będzie musiała poddać się testowi.

- To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona - uzupełnił Niedzielski.

Nowe obostrzenia. Co jeszcze zmieni się 15 listopada?

Minister Adam Niedzielski przekazał, że jest już dyskutowany projekt ustawy dotyczący weryfikacji stanu zdrowia pracowników przed pracodawców. 

- Stawiamy jednak na testy. Testy w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo dla obywateli - wyjaśnił minister. 

- Zamiast weryfikacji paszportów będziemy mieli właśnie taki kolejny krok w postaci testów, by spróbować zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne, dzięki któremu w konsekwencji, będzie pozwalało na prowadzenie normalnej działalności gospodarczej. Ten projekt ustawy jest dyskutowany z klubem Prawa i Sprawiedliwości i rozmawiamy również z innymi interesariuszami. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się tak ten projekt i zostanie skierowany na drogę formalną - dodał szef resortu.
Jak wyjaśnił w późniejszym toku konferencji wiceminister Waldemar Kraska, darmowe testy będą antygenowe.

- Po tygodniu obserwowania sytuacji epidemicznej w Polsce musimy podjąć decyzje, co będzie dalej jeśli chodzi o kwestie obostrzeń – zaczął Adam Niedzielski. Dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia sytuacja się ustabilizowała. Liczba nowych zakażeń jest na stałym, wysokim poziomie.

- Scenariusz, gdy liczba zakażeń będzie się utrzymywała, jest poważnym zagrożeniem dla systemu. To jest sytuacja bardzo niepokojąca. Niepokojąca tym bardziej, że w ostatnich tygodniach i dniach mamy informacje o pojawieniu się nowego ryzyka, mam na myśli mutację omikron – dopowiedział.

- Chcemy nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach i zdecydowaliśmy się żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne, mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia, ale też ten okres po feryjny, kiedy mamy święto Trzech Króli, to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Naukę zdalną zakończymy 9 stycznia i od 10 będzie powrót do normalnego trybu - powiedział również na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak doprecyzował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska żłobki i przedszkola będą działały w normalnym trybie. 

Czytaj także: Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum