Obowiązkowe szczepienia medyków? Tematem zajmie się dziś Rada Medyczna

Autor: PAP • Źródło: PAP26 lipca 2021 13:35

Rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki przyznał również, że rozważane są m.in. obowiązkowe szczepienia medyków. Jeszcze dziś tematem ma się zająć Rada Medyczna

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kapitanacie Portu w Gdańsku/ PAP/Jan Dzban
  • Mateusz Morawiecki w poniedziałek, 26 lipca, podczas konferencji prasowej w Kapitanacie Portu w Gdańsku mówił również czwartej fali pandemii koronawirusa
  • Premier wyjaśnił, że kwestia zaostrzenia obostrzeń w Polsce w przypadku czwartej fali to temat analiz zarówno rządu i Rady Medycznej
  • Jednym z omawianych zagadnień jest wprowadzenie między innymi obowiązkowych szczepień dla medyków

Czwarta fala pandemii to prawdopodobny powrót obostrzeń w Polsce

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

Odpowiadając premier zaznaczył, że ta kwestia jest obecnie przedmiotem debat rządu i Rady Medycznej.

- W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące - stwierdził.

- Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - dodał.

Podał przykład innych państw europejskich, stwierdzając, że niektóre z nich stosują rozwiązanie polegające na obowiązkowym szczepieniach w służbie zdrowia. Zapowiedział, że debata ten temat odbędzie się podczas spotkania Rady Medycznej w poniedziałek wieczorem.

Obowiązkowe szczepienia medyków? Tematem zajmie się dziś Rada Medyczna przy premierze

Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony - powiedział szef rządu.

Przypomniał, że ok. 90 proc. lekarzy jest już zaszczepionych. Przyznał też, że wysoki współczynnik szczepień dotyczy też pracowników innych specjalności w służbie zdrowia. Dlatego ocenił, że w tym przypadku "margines ryzyka jest niewielki". "Ale taki wariant (obowiązkowego szczepienia w służbie zdrowia - PAP) rozważamy" - dodał. (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum