Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i medyków. Minister Niedzielski zdecydował

Autor: oprac. MP • Źródło: Polsat News/Rynek Zdrowia18 grudnia 2021 10:40

- Będzie wprowadzony obowiązek szczepień dla medyków, albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do końca grudnia poznamy rozwiązanie w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki zdecydują o obowiązkowych szczepieniach Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń" zapowiedział termin wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla medyków
  • Stosowne rozporządzenie zostanie wydane w przyszłym tygodniu lub w tygodniu po świętach Bożego Narodzenia
  • Szef resortu zdrowia przyznał, że rozmawia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli
  • - Daliśmy sobie termin do końca grudnia, by wypracować rozwiązanie - powiedział minister Niedzielski

Sprawdź: Wchodzą nowe przepisy dla podróżnych wracających do Polski

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie po nowemu. ZUS zmienił zasady

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. Minister wyda rozporządzenie

Goszczący w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o zapowiadane wcześnie obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków i nauczycieli.

- Wszystkie rozwiązania, które staram się przygotować, muszą z jednej strony prezentować punkt widzenia merytoryczny, epidemiczny, ale z drugiej muszą też być możliwe do wdrożenia, tzn. takie, które nie będą wywoływały kontrskutecznych reakcji, czyli np. wyprowadzały ludzi na ulice, powodowały protesty, powodowały wrzenie społeczne - mówił na antenie Polsatu News Adam Niedzielski.

- Więc na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała - dodał.

- Większość środowiska oczekuje wdrożenia takiego obowiązku, ale co najważniejsze również pacjenci tego oczekują - tłumaczył minister.

Szef resortu zapowiedział, że wyda rozporządzenie, które będzie wprowadzało obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich przedstawicieli medycznych grup zawodowych.

- Rozporządzenie wydam, albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym - powiedział Niedzielski.

- Czekam na stanowisko samorządów zawodowych. Mam deklaracje ze strony liderów czy przewodniczących, że w przyszłym tygodniu będzie takie wspólne stanowisko - dodał.

Czytaj: Omikron u 3-latki. W przedszkolu kwarantanna. Sanepid testuje dzieci i rodziców

Senator Karczewski: za brak maseczki 5 tys. "Widzę w szpitalu umierających"

Szczepienia dla nauczycieli. "Daliśmy sobie termin do końca grudnia"

Minister pytany był również o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 wśród nauczycieli. 

- Prowadzę dyskusję z panem ministrem Czarnkiem. Jedynym argumentem, który nas różni jest kwestia spojrzenia na to, na ile wprowadzenie tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki - tłumaczył.

Szef resortu zdrowia odniósł się do słów ministra edukacji i nauki, że wprowadzenie obowiązku szczepień dla nauczycieli może wiązać się z brakami kadrowymi na poziomie kilkudziesięciu tysięcy.

- I to jest fakt, który trzeba wziąć pod uwagę, dlatego z ministrem Czarnkiem daliśmy sobie termin do końca grudnia, by wypracować rozwiązanie, które będzie z jednej strony egzekwowało w zdecydowanie większym stopniu ten obowiązek szczepień, a z drugiej strony też nie doprowadzi do zagrożenia ciągłości nauki - powiedział Niedzielski.

- Zrobimy prawdopodobnie tak, że to będzie obowiązek szczepienia jednak dla grup nauczycieli, który będzie równocześnie oznaczał, że przy kontynuacji zatrudnienia pracodawca będzie miał prawo, a nie obowiązek uwzględnić to przy formule zatrudnienia dalszej albo przesunąć do innych obowiązków - wyjaśniał minister.

- Reprezentuje optykę dbania o zdrowie publiczne i absolutnie z mojego punktu widzenia najważniejsze jest żeby ochronić wszystkich przed wirusem - dodał.

Czytaj: Co nauczyciele wiedzą o cukrzycy? Okazuje się, że naprawdę sporo. Znamy wyniki badań

Wiemy jak skutecznie zapobiegać otyłości i leczyć ją u dzieci. Dlaczego tego nie robimy?

Szkoły ogniskami koronawirusa

Minister - powołując się na raport sanepidu - przyznał, że bardzo wyraźnie widać, że od września do grudnia to jednak szkoły w bardzo dużym stopniu były odpowiedzialne za liczbę ognisk koronawirusa.

- Chcemy wykorzystać tę naturalną przerwę związaną z feriami świątecznymi, ale rzeczywiście te trzy tygodnie - teraz, gdy jesteśmy w tej fazie schodzenia z fali infekcji - powinno być elementem, na którym nam teraz zależy, czyli zmniejszenia liczby zakażeń do możliwie najniższego poziomu, zanim Omikron się u nas rozwinie tak, jak chociażby w Wielkiej Brytanii - zaznaczył.

Czytaj: Miażdżący raport NIK o otyłości dzieci. Rok w kolejce do poradni, nierzetelne dane, brak profilaktyki

W szpitalu covidowym zamarza instalacja tlenowa. Straż pożarna interweniowała blisko 100 razy

Szpital zamknął internę i geriatrię. Powodem jest koronawirus

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum