Obowiązkowe szczepienia dla medyków i nauczycieli. Do restauracji tylko z paszportem covidowym. Nowe przepisy na Łotwie i w Irlandii

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP15 lipca 2021 08:41

Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia i oświaty na Łotwie. Z kolei w Irlandii bez paszportu covidowego nie wejdziemy do restauracji

Łotewskie firmy będą mogły zwolnić pracowników, jeśli ci nie zechcą się szczepić. Fot. Shutterstock
  • O nakazie szczepień dla pracowników służby zdrowia i oświaty zdecydował w środę rząd Łotwy 
  • W innych branżach pracodawcy będą mieli prawo zwolnić pracownika, jeśli ten się nie zaszczepi
  • W Irlandii klient bez paszportu covidowego nie wejdzie do restauracji

Łotwa. Obowiązkowe szczepienia m.in. dla lekarzy i nauczycieli

Nowe uregulowania wejdą w życie od października, jeśli wcześniej zatwierdzi je łotewski parlament.

Na Łotwie, która ma 1,9 mln mieszkańców, kampania szczepień przeciwko koronawirusowi przebiega wyjątkowo opornie. - Celem zmiany przepisów jest skłonienie ludzi, by zmienili swoje nastawienie - powiedział premier Arturs Krisjanis Karins.

Od początku pandemii na Łotwie potwierdzono ponad 138 tysięcy przypadków Covid-19, ponad 2500 chorych zmarło. Obecnie dominującym wariantem koronawirusa staje się w tym kraju Delta. 

Irlandia. Nie masz paszportu covidowego? Nie wejdziesz do restauracji

Zgodnie z zaproponowaną przez irlandzki rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszły Covid-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie. Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku. Opozycja przekonywała natomiast, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.

Do tej pory w Irlandii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 2,73 mln osób, a drugą - ponad 2,12 mln. Stanowi to odpowiednio 71,9 proc. oraz 57,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Irlandii wykryto prawie 280 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5018 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum