Obowiązkowa cytologia poprawi czarne statystyki

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2010 10:27

Jeszcze w tym roku może wejść w życie obowiązkowa mammografia i cytologia.

Projekt ustawy o zmianie wyżej wspomnianej ustawy oraz ustawy Kodeks pracy zakłada objęcie obowiązkowymi badaniami diagnostycznymi w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25–59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50–69 lat.

Badania cytologiczne i mammograficzne objęłyby kobiety podejmujące pracę lub już pracujące, a za ich wykonanie co trzy lata płaciłby NFZ.

Obowiązek wykonywania badań cytologicznych i mammograficznych nie będzie miał zastosowania m.in. wobec kobiet pracujących na wsi lub na własny rachunek. W tych przypadkach panie będą mogły w dalszym ciągu wykonywać je w ramach profilaktycznych badań zdrowotnych finansowanych przez NFZ.

Autorzy projektu zakładają, że wprowadzenie obowiązkowych badań cytologicznych w ramach badań profilaktycznych pracowników spowoduje wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Wprowadzenie tych badań sprawi również, że stadia bardziej zaawansowane będą wcześniej wykryte i wyleczone, co przyczyni się do obniżenia wydatków związanych z leczeniem.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy Kodeks pracy musi zostać jednak zsynchronizowane z nowelizacją tzw. rozporządzeń koszykowych.

Szacuje się, że koszt wprowadzenia obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych u pracujących kobiet wyniesie ponad 86 mln złotych.

Nowotwory stanowią jeden z najpoważniejszych problemów w Polsce.  Każdego roku notuje się ok. 3,5 tys. nowych zachorowań i blisko 2 tys. zgonów, spowodowanych rakiem szyjki macicy. Zachorowalność na raka piersi jest czterokrotnie wyższa niż w przypadku raka szyjki macicy, aczkolwiek tu mniejsza jest śmiertelność, która wynosi ok. 38 proc.

Badania wykazały, że w grupie kobiet powyżej 50 roku życia, które miały wykonywane badania mammograficzne, co rok lub co dwa lata, umieralność na te nowotwory zmniejszyła się o 25–30 proc.

Projekt ustawy jest w konsultacjach społecznych, które potrwają do połowy maja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum