Obowiązki lekarzy dla pielęgniarek. Jest wniosek do ministra zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia16 września 2022 14:00

O delegowanie niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki - wniosek w tej sprawie pojawił się w interpelacji do ministra zdrowia. Pomysł jest odpowiedzią na narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia.

Obowiązki lekarzy dla pielęgniarek. Jest wniosek do ministra zdrowia
Pielęgniarki mogą przejąć niektóre obowiązki od lekarzy. Fot. AdobeStock
  • Do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja w sprawie możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki
  • Autor interpelacji poseł Piotr Sak wskazał, że otrzymał wiele sygnałów ze środowiska pielęgniarek w tej sprawie
  • Twierdzi, że zasadnym byłoby wykorzystanie umiejętności pielęgniarek i ich doświadczenia zawodowego, aby poprawić jakość i dostęp do usług zdrowotnych
  • Poszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych może wpłynąć również pozytywnie na panujące w Polsce braki kadrowe. Przede wszystkim zachęci to młode osoby do wyboru zawodu – czytamy

Obowiązki lekarzy dla pielęgniarek. Jest wniosek do ministra zdrowia

Poseł Piotr Sak zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki.

W swojej interpelacji poseł zaznaczył, że liczne utrudnienia w dostępie do lekarzy czy kolejki w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) są przyczynami zniechęcenia oraz rozgoryczenia społecznego.

- Dlatego też zasadnym byłoby wykorzystanie nabytych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego pielęgniarek, które obecnie zdobywają coraz większą ilość uprawnień dzięki studiom podyplomowym, w celu poprawy jakości i dostępu do usług zdrowotnych. Rozwiązanie to byłoby korzystne dla lekarzy, pacjentów, jak i samych pielęgniarek i stanowiłoby dodatkową motywację dla pielęgniarek aby się dalej uczyć i rozwijać, a ponadto podnosiłoby prestiż tego zawodu – zaznaczył.

Jak przekonuje wykorzystanie potencjału pielęgniarek oraz położnych ma poprawić dostęp do lekarza osobom najbardziej potrzebującym. Autor interpelacji podkreślił przy tym, że podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich.

Pielęgniarki przejmą obowiązki lekarzy? Poseł pyta, czy prawo na to pozwala

Poszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych może wpłynąć również pozytywnie na panujące w Polsce braki kadrowe. Przede wszystkim zachęci to młode osoby do wyboru zawodu, a doświadczonych i wykształconych specjalistów do pozostania w kraju – podsumował autor interpelacji.

Dodatkowo poprosił Ministerstwo Zdrowia o odpowiedź:

  • czy istnieje możliwość poszerzenia kompetencji pielęgniarek o obowiązki będące w zakresie zadań lekarzy ogólnych oraz czy ministerstwo planuje zmiany w tym kierunku?
  • czy obowiązujące przepisy tworzą warunki dla tego typu zmian?
  • czy ministerstwo rozważa nowelizację obowiązujących przepisów w kwestii dalszego poszerzania kompetencji pielęgniarek i w jakim zakresie?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum