Obowiązek szczepień. W Niemczech od połowy marca. Dla kogo?

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP05 grudnia 2021 15:06

Od połowy marca pracownicy przychodni, szpitali i placówek opiekuńczych w Niemczech będą musieli obowiązkowo zaszczepić się przeciwko Covid-19.

Niemcy wprowadzają obowiązek szczepień. Kogo obejmuje? Fot. Shutterstock
  • Od połowy marca pracownicy przychodni, szpitali i placówek opiekuńczych w Niemczech będą musieli obowiązkowo zaszczepić się przeciwko Covid-19
  • Zarówno ci zatrudnieni obecnie, jak i ci, którzy zaczynają pracę od 1 stycznia, powinni przedstawić certyfikat pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 najpóźniej do 15 marca
  • Z obowiązku tego zwolnieni zostaną ci pracownicy, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych
  • W innym przypadku brak szczepień będzie traktowany jako wykroczenie administracyjne i karany grzywną

Jak informuje „Tagesschau”, obowiązek szczepień dla tych grup ma zostać wprowadzony od 16 marca.

Certyfikat pełnego szczepienia najpóźniej do 15 marca

W okresie przejściowym osoby, których to dotyczy, będą miały wystarczająco dużo czasu na zaszczepienie się - dodaje "Tagesschau", wyjaśniając, że wszyscy pracownicy, zarówno ci zatrudnieni obecnie, jak i ci, którzy zaczynają pracę od 1 stycznia, powinni przedstawić certyfikat pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 najpóźniej do 15 marca.

Z obowiązku tego zwolnieni zostaną ci pracownicy, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych. W innym przypadku "brak szczepień będzie traktowany jako wykroczenie administracyjne i karany grzywną".

"Lepsza ochrona dla starszych i chorych"

Zmiana prawa ma zapewnić lepszą ochronę osobom starszym i chorym, szczególnie przed zakażeniem koronawirusem. Przypadki masowych zakażeń Covid-19 zdarzały się niejednokrotnie, szczególnie w domach opieki - dodaje "Tagesschau".

Przedstawiciele rządu federalnego i rządów krajów związkowych ustalili wspólnie w mijającym tygodniu, że dla niektórych grup zawodowych z sektora zdrowia będzie obowiązywał wymóg szczepień przeciw Covid-19. Federalne ministerstwo zdrowia przygotowało już stosowny projekt ustawy. Według portalu RND, powinna ona zostać uchwalona przez parlament najpóźniej do połowy grudnia.

Będzie "ogólny" wymóg szczepień?

Podczas spotkania rządy federalne i landowe opowiedziały się również za tym, aby parlament podjął "bezzwłocznie" decyzję w sprawie ogólnego wymogu szczepień przeciw Covid-19. Rada ds. etyki powinna przygotować rekomendację w tym zakresie do końca bieżącego roku - podkreśla "Tagesschau".

Czytaj też: Obowiązkowe szczepienia w Czechach. Projekt za kilka dni. Kto na liście?

Czytaj też: Nie chciał się szczepić, ale potrzebował certyfikatu. "Pomysł graniczący z absurdem"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum