Obowiązek szczepień. Lewica ogłosiła projekt. W poniedziałek złoży go w Sejmie

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP05 grudnia 2021 13:03

Wnosimy projekt ustawy mówiący, że każdy dorosły ma obowiązek poddać się szczepieniom. Jeśli nie, musi liczyć się z karą grzywny - ogłosił w niedzielę Włodzimierz Czarzasty.

Każdy dorosły ma obowiązek poddać się szczepieniom - mówi projekt Lewicy Fot. Shutterstock

Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy, podczas konferencji swojego ugrupowania pod Sejmem zarzucał rządowi, że ten nie przygotował się do czwartej fali koronawirusa. Stwierdził też, że minister zdrowia Adam Niedzielski stracił wiarygodność dla pracowników ochrony zdrowia, a także, że nie znalazł czasu, aby podczas posiedzenia Sejmu, na którym była debata na temat Covid-19, spotkać się z parlamentarzystami.

"W poniedziałek złożymy projekt w Sejmie"

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apelował z kolei do rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy i ministra zdrowia o reakcję ws. pandemii.

- Wnosimy projekt ustawy, w myśl którego osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom - mówił, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży poniedziałek w Sejmie. - Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień - uważamy, że powinien podlegać karze grzywny - podkreślał.

Czytaj też: Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19. Sondaż. Więcej "za" niż "przeciw"

"Pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli"

- Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować - wymieniał dalej Czarzasty.

- Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotne i DPS-ów, szkół oraz żłobków - dodał.

Wicemarszałek przypomniał, że podobne rozwiązanie wprowadziła już Austria, a zastanawiają się nad nim także Niemcy.

"Potrzebny paszport covidowy i obostrzenia dla niezaszczepionych"

Poseł Adrian Zandberg ocenił, że aby odzyskać kontrolę nad sytuacją w służbie zdrowia potrzebne są obowiązkowe szczepienia, paszporty covidowe i ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Pracownicy - jak zaznaczył - powinni mieć prawo odmówić wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

Zandberg podczas konferencji zadawał pytanie rządowi i partiom opozycyjny, czy poprą propozycje Lewicy dotyczące obowiązkowych szczepień, obostrzenia dla niezaszczepionych i paszport covidowy.

Czytaj też: Obowiązkowe szczepienia w Czechach. Projekt za kilka dni. Kto na liście?

Czytaj też: Nie chciał się szczepić, ale potrzebował certyfikatu. "Pomysł graniczący z absurdem"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum