Obowiązek kwalifikacji kobiet - medyków do wojska. Projekt ustawy w Sejmie jeszcze w tym roku?

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP05 grudnia 2022 14:30

Projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet kończących studiach na kierunkach medycznych, a także weterynarii i psychologii znalazł się w planie prac rządu. Miałby zająć się projektem jeszcze w tym roku - wynika z publikacji na rządowej stronie.

Obowiązek kwalifikacji kobiet - medyków do wojska. Projekt ustawy w Sejmie jeszcze w tym roku?
Rząd Miałby zająć się projektem jeszcze w tym roku. Fot. Shutterstock
  • Przedstawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt trafił do wykazu prac rządu 30 listopada
  • Planowany termin jego przyjęcia to IV kwartał 2022 roku
  • Jak poinformowano na stronach rządowych, projekt wskazuje grupę kobiet, która ma mieć obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz określa stanowiska lub funkcje, na których będą one mogły pełnić czynną służbę wojskową

Kobiety kończące studia medyczne

Grupę, jak wskazano, stanowią kobiety kończące studia na kierunkach: lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej oraz ratownictwa medycznego.

Projekt rozporządzenia wskazuje również "stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia)".

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, do kwalifikacji wojskowej powinni stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia i podlegają temu obowiązkowi do ukończenia 60. roku życia. Ustawa dodaje, że obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji mogą również zostać poddane kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz pobierające naukę prowadzącą do nabycia takich kwalifikacji.

Chodzi o kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum