Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Zaostrzone limity w restauracjach, kościołach i na weselach

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia30 listopada 2021 06:05

Nowe obostrzenia wchodzą od 1 grudnia. Na początek będą obowiązywały do 17 grudnia. To m.in. ograniczenie liczby osób, która może brać udział w weselach, komuniach, imprezach, ale również która może przebywać w restauracjach, kinach, muzeach czy siłowniach.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Zaostrzone limity w restauracjach, kościołach i na weselach
Nowe obostrzenia. O restrykcjach od 1 grudnia mówił minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Piotr Nowak
 • Nowe obostrzenia wchodzą 1 grudnia i będą obowiązywały do 17 grudnia. Rząd zaostrza restrykcje, co się zmieni?
 • O szczegółach mówił 29 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski
 • To m.in. ograniczenie liczby osób, która może brać udział w weselach, komunikach, imprezach, ale również która może przebywać w muzeach czy siłowniach
 • Ponadto w miejscach, gdzie do tej pory obowiązywał limit 75. proc. obłożenia miejsc, zostanie on obniżony do 50 proc. To dotyczy restauracji, hoteli, instytucji kultury czy obiektów sportowych
 • Rząd zaostrza restrykcje. Nowe obostrzenia wchodzą 1 grudnia i będą obowiązywały do 17 grudnia. To m.in. ograniczenie liczby osób, która może brać udział w weselach, komunikach, imprezach, ale również która może przebywać w muzeach czy siłowniach.

Sprawdź: L4 od 2022. Krótsze zwolnienie lekarskie i niższy zasiłek chorobowy. Duże zmiany

Od 2022 zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Masowo wzrośnie liczba L4

Czytaj więcej: Wchodzą nowe obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Nowe obostrzenia. Od 1 grudnia niższe limity na weselach, siłowniach i restauracjach

O nowych obostrzeniach mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Z jednej strony rząd uszczelnia granice – zostanie wprowadzony zakaz lotów i wydłużona kwarantanna, z drugiej planowane są nowe restrykcje wewnątrz kraju.

W miejscach, gdzie do tej pory obowiązywał limit 75. proc. obłożenia miejsc, zostanie  on obniżony do 50 proc. To dotyczy restauracji, hoteli, instytucji kultury czy obiektów sportowych, a także kościołów, basenów czy parków wodnych. Co istotne osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

- Zgromadzenia i uroczystości na którym obecnie mamy limity wynoszące 150 osób, czyli wesela, komunie, czy dyskoteki, tu zmieniamy limit do 100 osób – mówił Adam Niedzielski.

Limity zostaną zmniejszone również na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – w takich wydarzeniach będzie mogło brać udział już nie 500 a 250 osób.

- W tych obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness czy muzea, gdzie był limit liczby osób przeliczany na metr kwadratowy, to zaostrzamy limit do 1 osoby na 15 m kw. – dodawał szef resortu zdrowia.

Jak zapowiedział nowe obostrzenia zostaną wprowadzone od 1 grudnia i będą obowiązywały do 17 grudnia.

Czytaj również: Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

Zakaz lotów i wydłużona kwarantanna

To nie koniec obostrzeń. Rząd wprowadzi też zakaz lotów do siedmiu krajów. To: 

 • Bostwana,
 • Eswatini,
 • Lesotho,
 • Mozambik,
 • Namibia,
 • RPA,
 • Zimbabwe

Ponadto osoby wracające z tych państw będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Co ważne nie będzie możliwości zwolnienia z niej po wykonaniu testu.  

Poza tym wydłużona do 14 dni kwarantanna obowiązuje przy powrocie z krajów non-schengen - tu po 8 dniach zwolnić może z niej test PCR.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum