Obostrzenia w kościołach zostaną złagodzone. Jest decyzja. Mateusz Morawiecki opowiedział o szczegółach

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 18:17

Od najbliższego tygodnia w kościołach zostaną poluzowane obostrzenia covidowe - zapowiedział premier Mateusz Morawicki. Jest decyzja. To oznacza większy limit na mszy

Obostrzenia w kościołach zostaną złagodzone. Jest decyzja. Mateusz Morawiecki opowiedział o szczegółach
Obostrzenia covidowe w kościołach będą ograniczone - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Fot. Shutterstock
  • Premier Morawiecki: - Chcemy, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana
  • Decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów - zaznaczył premier mówiąc o luzowaniu obostrzeń
  • Szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek (8 czerwca) był pytany na konferencji prasowej w Turku, jaka będzie reakcja na list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował o zmniejszenie obostrzeń w kościołach.

Obostrzenia covidowe - ilu wiernych w kościołach?

Abp Gądecki zauważył, że "w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.".

Morawiecki powiedział, że przedstawiciele rządu są w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są rozmowy.

- W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów - zaznaczył premier.

Jak dodał, szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana - oświadczył szef rządu.

Premier: pewien poziom ograniczeń utrzymamy

Podkreślił jednocześnie, że cały czas borykamy się z pandemią.

- Chciałbym uwolnić wszystkie miejsca, czy chciałbym móc doprowadzić do uwolnienia wszystkich miejsc zarówno związanych z życiem społecznym, gospodarczym jak i sakralnym - z religijnymi miejscami, ale cały czas jeszcze musimy pewien poziom ograniczeń utrzymywać - zaznaczył premier.

Przypomnijmy, że rozczarowany wcześniejszymi decyzjami rządu dotyczącymi znoszenia obostrzeń przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki o swoich wątpliwościach napisał do premiera Mateusza Morawieckiego. Stanowisko opublikowano 7 czerwca na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

"Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" - napisał w liście do premiera abp Stanisław Gądecki.

"Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu" - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W kościołach obowiązuje limit

W niedzielę w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące szereg obostrzeń m.in. w prowadzeniu działalności, także gospodarczej. Będzie obowiązywać do 25 czerwca.

Rozporządzenie m.in. podnosi z 50 do 150 dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Limit ten nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych. Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne.

W kościołach i miejscach kultu nadal obowiązuje limit 1 osoba na 15 m kw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum