Obostrzenia utrzymane do 16 i 26 kwietnia, od przyszłego czwartku obowiązek zasłaniania ust i nosa

Autor: JJ,KL/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2020 16:15

W czasie czwartkowej (9 kwietnia) konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia poinformowano o nowych ustaleniach dotyczących obostrzeń obowiązujących w Polsce od 12 kwietnia. Jak stwierdził premier: ''nasze obostrzenia się sprawdzają''. Zapowiedział ich utrzymanie na kolejne tygodnie.

- Jestem przekonany, że przedłużenie tych restrykcji pozwoli nam szybciej wracać do normalnej rzeczywistości - mówił premier Mateusz Morawiecki. Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter

- Jestem przekonany, że przedłużenie tych restrykcji pozwoli nam szybciej wracać do normalnej rzeczywistości - mówił premier.

Utrzymanie dystansu
Dodał, że przyrosty liczby zachorowań będą na pewno większe niż obecne i dlatego rząd chce kontynuować przyjętą strategię ochrony zdrowia.

- Przedłużamy do 19 kwietnia obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin czy zakładów fryzjerskich. Także obostrzenia dotyczące limitu liczby klientów w sklepach. (...) Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów, bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - wskazał premier.

Jak przekonywał, wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Pozostaje utrzymany także zakaz dla dzieci i młodzieży, która nie ukończyła 18. roku życia, wychodzenia z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Do niedzieli 19 kwietnia będą obowiązywały nadal ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe, zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd..

Utrzymany zostanie też zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, zamknięcie restauracji, ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie, ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Szkoły nadal zamknięte
Do niedzieli 26 kwietnia będzie obowiązywało w dalszym ciągu zamknięcie szkół i uczelni, przedszkoli i żłobków, zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego, zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego. Do niedzieli 3 maja, zgodnie z rekomendacjami UE będzie obowiązywało nadal zamknięcie granic, obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską. Natomiast aż do odwołania będą obowiązywać ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

- Przyrosty zachorowań na pewno będą mocno zauważalne i dotkliwe, ale nasza strategia, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka, się sprawdza - mówił Morawiecki dodając, że nie są to ostatnie tygodnie takiego postępowania.

- Być może daty obowiązywania obostrzeń, które zostały dzisiaj podane, będą ponownie przekładane. Po świętach, po konsultacjach z ekspertami, będziemy chcieli przedstawić pewien plan powrotu do rzeczywistości gospodarczej - podkreślał premier Morawiecki.

Obowiązek zakrywania ust i nosa
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie konferencji przekonywał, że gdyby nie wprowadzone do tej pory obostrzenia mielibyśmy dzisiaj 20, 30, a nawet 40 tys. chorych z koronowirusem. Podkreślał, że w dbałości o wszystkich chorych, nie tylko tych z COVID-19, konieczne będzie ponowne uruchamianie gospodarki.

- Dlatego musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości, zachowując odpowiednie środki ostrożności, które pozwolą nam ograniczyć transmisję wirusa. W związku z tym od przyszłego czwartku (16 kwietnia) będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust dla wszystkich osób w przestrzeni publicznej - zakomunikował minister.

- To na dziś, kiedy mamy coraz więcej osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas - którzy będziemy nosić maseczki czy chustki na twarzy, ale innych przed nami - przekonywał.

Pytany o wytyczne dotyczące obowiązku noszenia maseczek minister Szumowski mówił: - Obowiązek będzie dotyczył, tak jak w wielu innych krajach, zasłaniania ust i nosa. Nie musi być to maseczka, może być to chustka, szalik. O konkretnych wytycznych w tym względzie poinformujemy zaraz po świętach - mówił minister.

Pytany o ewentualne kary za brak maseczek u osób w przestrzeni publicznej i gdzie będzie możliwość ich pozyskania minister Szumowski podkreślał, że obowiązek będzie tyczył zasłaniania nosa i ust.

- Nie mówimy, że musi to być maseczka. Może to być szalik, chustka. Co do konkretnych regulacji w tym zakresie będziemy je przedstawiać po świętach - podkreślał minister.

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie zalecany też w wielu zakładach pracy.

- Zwłaszcza tam, gdzie poszczególne normy obowiązujące wskazują na to, że osoby mogą znajdować się w pewnej bliskości wobec siebie, która może powodować przenoszenie wirusa drogą kropelkową - wszędzie tam ten obowiązek będzie rozszerzany - mówił premier.

Jak dodał z jego informacji wynika, że w wielu polskich przedsiębiorstwach zasada zasłaniania ust i nosa już jest wprowadzona.

Szef rządu podziękował przy tym wszystkim zakładom pracy, w tym szwalniom, które w ostatnich dwóch tygodniach - jak mówił - "mocno przestawiają swoją produkcję", by można było uzyskać maseczki ochronne.

- Na pewno ta produkcja będzie potrzebna, co najmniej w najbliższych kilku miesiącach, jeśli nie dłużej, bo czekamy na wynalezienie szczepionki, ale nie wiemy, kiedy tak się stanie lub kiedy będzie dostępne na COVID-19 skuteczne lekarstwo - mówił szef rządu.

Więcej testów i wsparcie dla DPS-ów
Jak podał minister Szumowski w ubiegłej dobie wykonanych zostało w Polsce ponad 8 tys. testów.

- Chcielibyśmy wykonywać ich taką ilość jakie mamy możliwości - ponad 13 tys. Gdyby jednak nie restrykcje, mielibyśmy sytuację taką jaka jest we Włoszech, Francji, Hiszpanii. Sytuację, w której medycy musieliby decydować kto ma szanse na leczenie respiratorem - mówił minister, dodając, że na szczęście takiej sytuacji nie mamy i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było.

Pytany o plany wsparcia Domów Pomocy Społecznych w czasie epidemii, minister podkreślał, że są to miejsca szczególnie wrażliwe, w których przebywające osoby są szczególnie narażone na powikłania związane z COVID-19. Dlatego zostały przekazane do dyspozycji wojewodów duże transporty maseczek.

- Rozmawialiśmy także minister Marleną Maląg, aby nadzór nad DPS-ami był szczególny a zalecenia, które zostały tam skierowane, między innymi dotyczące noszenia maseczek, były rygorystycznie przestrzegane. Maseczki, już w tej chwili w większej ilości tam są kierowane. Każda też osoba z takich ośrodków, jeśli będzie miała podejrzenie o zarażenie koronawirusem, powinna być natychmiast przeniesiona do szpitala, powinien być wykonany u niej test - mówił szef resortu zdrowia.

W święta nie dajmy szansy wirusowi
- Jestem osobą wierzącą i dla mnie święta wielkanocne były wyjątkowym czasem. Postarajmy się je spędzić w domu przy transmisjach mszy, tak jak do tej pory robili to ludzie chorzy, którzy zawsze uczestniczyli w liturgii poprzez zdalną jej transmisję w swoich domach. To jest czas, żeby spędzić te święta z najbliższą rodziną, z tymi z którymi mieszkamy, po to, aby innych nie narażać na ryzyko zachorowania - mówił Szumowski.

- Postarajmy się by te święta były świętami życia, żeby oszczędzić wiele osób, żebyśmy nie mieli gwałtownych przyrostów zakażonych i mogli uratować tych, których możemy uratować dzięki zachowaniu tego trudnego reżimu - dodał.

Podsumowując swoje wystąpienie Szumowski zaapelował, aby nadchodzące święta były świętami nowego życia i nadziei.

- Spędźmy je w gronie najbliższych, nie odwiedzajmy się wzajemnie. Zadzwońmy do tych, którzy są samotni i nie, czyli się w te święta sami. Nie kontaktujmy się z nimi jednak bezpośrednio. Nie dajmy szansy temu wirusowi - podkreślał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum