Obostrzenia są możliwe. Rzecznik rządu: osoby zaszczepione będą wyłączone z limitów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 października 2021 10:45

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że w przypadku wprowadzenia restrykcji będą one stosowane regionalnie. Dodał przy okazji, że w takiej sytuacji, osoby zaszczepione zostaną wyłączone z większości limitów.

Obostrzenia. Rzecznik rządu: osoby zaszczepione będą wyłączone z większości limitów
  • Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w Polsat News o to, czy ze względu na wzrost zakażeń zostaną wprowadzone nowe obostrzenia
  • Stwierdził, że na razie rząd nie podjął takiej decyzji, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wprowadzenie wariantu regionalnego, czyli restrykcji w regionach
  • W przypadku wprowadzenia nowych obostrzeń, "z limitów w większości przypadków będą wyłączone - tak jak jest to obecnie - osoby, które są zaszczepione" - podkreślił rzecznik rządu

Nowe obostrzenia. Rzecznik rządu zdradził plan

Müllera zapytano w Polsacie News, czy rząd w związku z przyrostem zakażeń koronawirusem planuje wprowadzić obostrzenia na poziomie gmin, powiatów lub województw.

- W tej chwili takiej decyzji nie ma, ale nie mogę jej wykluczyć - powiedział.

Rzecznik rządu zaznaczył, że wariant regionalny jest brany pod uwagę.

- Mimo wszystko cały czas staramy się, żeby to nie było konieczne, dlatego wznawiamy funkcjonowanie niektórych oddziałów szpitalnych, zabezpieczamy opiekę medyczną dla tych osób, które tego potrzebują - podkreślił.

Sprawdź: Koronawirus. 29 października. REKORD czwartej fali. Dramatyczny wzrost zakażeń

31 października zmienią się obostrzenia. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe

Warianty wprowadzenia obostrzeń

Wyjaśnił, że pierwszy wariant to zabezpieczenie opieki medycznej dla chorych i możliwe nieograniczanie funkcjonowania życia społeczno-gospodarczego.

Zapytany, z jakim wyprzedzeniem rząd będzie informować o planowanych restrykcjach, Müller zastrzegł, że nie może zagwarantować, że będzie to dwa tygodnie wcześniej.

- Jeżeli widzimy pewien trend, to na pewno kilka dni, co najmniej tydzień - dodał.

Ewentualne restrykcje, jak mówił Müller, obejmą tereny, na których jest wzrost zachorowań. "Z tych limitów w większości przypadków będą wyłączone - tak jak jest to obecnie - osoby, które są zaszczepione" - powiedział.

Czytaj: MZ: w Polsce działa 17 szpitali tymczasowych. W gotowości jest 6 następnych

Nocna i świąteczna pomoc medyczna. NFZ przypomina ZASADY

Obowiązkowe paszporty covidowe

Rzecznik rządu zapytany też został, czy władzy brakuje odwagi politycznej na wprowadzenie certyfikatów covidowych, jak np. we Francji, gdzie niezaszczepionych obowiązują zaostrzone ograniczenia. W odpowiedzi minister zaznaczył, że istnieją rozwiązania pośrednie.

- My de facto takie hybrydowe rozwiązanie, mieszane, stosujemy w Polsce, bo nie zaliczamy do limitów w poszczególnych ograniczeniach osób, które są zaszczepione - zauważył rzecznik rządu.

Na uwagę, że mało kto weryfikuje, czy dana osoba jest zaszczepiona, Müller odparł, że jest tak względu na lepszą sytuację epidemiczną niż np. rok temu.

- Gdy liczba zachorowań się zwiększy, a to jest niestety bardzo prawdopodobne, to na tych niektórych obszarach ta weryfikacja będzie dużo bardziej daleko idąca - podkreślił.

Czytaj: Ponad dwukrotny wzrost zakażeń w Europie w ciągu miesiąca

L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?

Kraska: Ta fala pandemii jest inna. Zakażeni trafiają do szpitali już po 2-3 dniach od zakażenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum