Obostrzenia po wakacjach. Wiceminister zdrowia podał szczegóły

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 sierpnia 2021 07:15

Obostrzenia po wakacjach? Są przesądzone, jeśli wzrośnie liczba zakażeń. Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił jednak, że będą wprowadzane regionalnie.

Wiceminister zdrowia zapowiedział obostrzenia regionalne po wakacjach, jeśli wzrośnie liczba zakażeń. Fot. AdobeStock
  • Obostrzenia po wakacjach?  Podczas wywiadu dla Telewizji Republika, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że jesienny lockdown byłby "zabójczy dla gospodarki"
  • W tej samej rozmowie zaznaczył, że w przypadku wzrostu zakażeń nowe obostrzenia zostaną wprowadzone, ale regionalnie. Wszystko w zależności od poziomu zaszczepienia mieszkańców
  • Wiceminister podkreślił po raz kolejny, że jedynym sposobem na wyhamowanie wzrostu zakażeń są szczepienia

Zamiast lockodownu regionalne obostrzenia

Wiceminister zdrowia, zapytany o rozważane scenariusze, gdyby liczba zakażeń znacznie wzrosła, powiedział, że będzie to zależało od regionu, od skali zaszczepienia mieszkańców. Dodał, że obostrzenia będą wprowadzane regionalnie.

- Być może w tych województwach, gdzie będzie dużo nowych zakażeń będą wprowadzane jakieś obostrzenia - zaznaczył.

Dodał, że nie mówi się o zamknięciu całej gospodarki. "To jest niestety zabójcze dla gospodarek i wiemy, że kolejny lockdown w Polsce miałby ujemne skutki gospodarcze" - podkreślił.

Wiceminister stwierdził też, że w województwach, gdzie odsetek zaszczepionych będzie niższy, więcej osób trafi do szpitali. Dodał, że już teraz resort - przygotowując plan na jesień - rozważa, by tam właśnie zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych.

Ponadto Kraska zauważył, że covid dotknie głównie osoby niezaszczepione. Naturalne jest też - jego zdaniem - że jesienią nastąpi wzrost zakażeń. "To dobre środowisko dla każdego wirusa, również dla koronawirusa. Na pewno zakażeń będzie więcej" - powiedział.

Szczepienia ratunkiem przed kolejną falą

Dodał, że siła IV fali zależy od nas. "Jeżeli nie zaszczepimy się w następnych tygodniach w dużej liczbie, to niestety tych nowych przypadków będzie stosunkowo wiele" - ostrzegł.

Powołał się na prognozy ekspertów, które pokazują, że jeśli tempo szczepień nie przyspieszy, to dzienna liczba zakażeń może dojść do 14-15 tysięcy.

- Jeżeli te szczepienia będą na tym poziomie co w tej chwili - nie jest to jakiś szał - to myślę, że tych nowych przypadków dziennie może być od 14 do 15 tysięcy- powiedział.

- Jest także optymistyczna prognoza, która mówi, że przy dużej liczbie zaszczepionych w najbliższych tygodniach, tych dziennych przypadków może być około tysiąca - dodał.

Wiceminister powtórzył, że jest zwolennikiem dobrowolnych szczepień.

Statystyki szczepień w Polsce

Przypomnijmy, według danych Ministerstwa Zdrowia do 10 sierpnia w Polsce wykonano 35 050 510 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 17 910 610. Z kolei liczba niepożądanych odczynów to 14 162. Liczba zutylizowanych dawek 161 555.

Do Polski dostarczono 46 170 230 dawek szczepionek. Liczba dawek dostarczonych do punktów 36 563 265. Stan magazynu (zabezpieczenie drugich dawek) 8 632 915. Zamówienia w trakcie realizacji 974 050.

Czytaj: Nowe obostrzenia w Polsce. Niedzielski: regionalne w zależności od zaszczepienia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum